Našťastie existuje aj obchodný štýl, ktorý vám umožňuje aktívne obchodovanie, pričom budete mať stále dostatok času na svoju prácu, koníčky a rodinu. Spoznajte s nami swingové obchodovanie. Zoznámte sa s týmto obchodným štýlom a spoznajte špecifiká swingových obchodov.
V článku vám vysvetlíme výhody aj nevýhody tohto prístupu a dokonca vám prezradíme tip na jednoduchú swingovú stratégiu. Ak hľadáte brokera na obchodovanie, kliknite sem.
Čo je to swingové obchodovanie (swing trading)
Aby sme pochopili podstatu swingového obchodovania, je dobré si najskôr pripomenúť, čo je to intradenné obchodovanie (day trading) a dlhodobé investovanie.
Pri intradennom obchodovaní nedržíme obchodné pozície cez noc. Svoj obchod otvoríme a uzavrieme počas jednej obchodnej seansy. Intradenný obchodník teda pracuje s trhovými pohybmi v rámci jedného dňa.
K tomuto štýlu sa často používa kratší timeframe, kedy trader najčastejšie pracuje s minútovými alebo hodinovými grafmi. Samotný obchod môže trvať v rozmedzí niekoľkých sekúnd až niekoľko hodín.
Dlhodobé investovanie je naopak štýlom obchodovania, kedy pozície držíme niekoľko mesiacov či rokov. Títo investori sa sústreďujú na tvorbu dlhodobého investičného portfólia, pričom často kladú veľký dôraz na fundamentálnu analýzu finančných inštrumentov, ktoré do svojho portfólia vyberajú.
Zo známych svetových investorov sa vám určite vybaví Benjamin Graham alebo Warren Buffett. Obaja investiční guru verili, že krátkodobé pohyby na akciovom trhu sú často nepredvídateľné a náhodné.
Je dôležité sa sústrediť na dôkladnú hodnotovú analýzu spoločnosti a investície plánovať na dlhší časový horizont. Buffett je známy tým, že vybrané akcie by najradšej držal pokiaľ možno navždy.
Swingové obchodovanie sa nachádza niekde na pomedzí medzi týmito dvoma spomínanými prístupmi. Swing trading je založený na obchodovaní dlhších pohybov, než ponúka intradenné cenové pohyby, ale pozície sú držané kratšiu dobu ako pri dlhodobom investovaní.
Frekvencia vstupov a výstupov je spravidla nižšia ako u intradenného obchodníka, ale vyššia ako u dlhodobého investora. Pri swingovom obchodovaní môžu jednotlivé obchody trvať od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov či mesiacov.
Majte prosím na pamäti, že jednotlivé obchodné prístupy sa často prelínajú a nemajú presne stanovené hranice. Aj swingový obchodník môže svoje vstupy časovať na základe intradenných cenových pohybov alebo držať svoje pozície aj po veľmi dlhú dobu.
Swingový obchodník však spravidla cieli na profity, ktoré sú väčšie ako priemerné denné cenové rozpätie. Obchody je možné vykonávať na stranu long (nákup) tak na stranu short (predaj). Medzi najobľúbenejšie produkty swingových obchodníkov patria najmä akcie a futures.
Swingové obchodovanie predpokladá, že trh, ktorý obchodujeme, má patričnú volatilitu a tvorí určité swingy (teda akési „vlny“). Práve tieto vlny sa swingový trader snaží odhaliť a zobchodovať.
Rastúci trend sa totiž málokedy pohybuje priamočiaro. Dlhodobý nárast ceny je sprevádzaný krátkodobými poklesmi a konsolidáciami. Podobne to funguje aj pri klesajúcich trendoch. Cenové pohyby v podobe vĺn vytvárajú príležitosti pre swingové obchodovanie.
Swing trading a význam supportov a rezistencií
Supporty a rezistencie hrajú významnú úlohu v rámci technickej analýzy a svoje uplatnenie majú nielen pri swingovom obchodovaní. Sú to ale práve supporty a rezistencie, ktoré pri swing tradingu pomáhajú predikovať jednotlivé swingy a ich priebeh.
Čo je to support?
Support je cenová hladina, pri ktorej dochádza k obratu pohybu ceny smerom nahor. Dôvodom je veľké množstvo nákupných príkazov v danej cenovej oblasti. Všeobecne platí, že čím viackrát je daná cenová hladina otestovaná, tým väčšiu váhu daný support má. Pokiaľ je support prerazený smerom dole, mení sa daná cenová hladina na rezistenciu.
Čo je to rezistencia?
Rezistencia je cenová hladina, pri ktorej dochádza k odrazu ceny smerom dole. Ide vlastne o opak supportu. Dôvodom daného odrazu je veľké množstvo predajných príkazov v danej cenovej oblasti. Aj pri rezistencii platí, že čím viac pokusov o prerazenie smerom nahor vydrží, tým väčšiu platnosť daná rezistencia pre tradery má. Po prerazení rezistencie smerom nahor sa z nej stáva platný support.
Zjednodušene povedané, supporty a rezistencie nám v grafe označujú oblasti, cez ktoré má cena problém sa „prebojovať“. Pokiaľ nakoniec dôjde k prerazeniu rezistencie smerom nahor, dá sa očakávať, že pokiaľ cena k tejto oblasti opäť klesne, bude mať obdobné problémy sa tentoraz „prebojovať“ smerom dole (rezistencia sa zmenila na support).
Toho práve mnoho obchodníkov pri swingovom obchodovaní využíva. Identifikujú dlhodobý trend a sledujú oblasti krátkodobých rezistencií. Akonáhle je táto oblasť prerazená, novo vzniknutý support používajú na plánovanie svojich vstupov a na obchodovanie do smeru dlhodobého trendu.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX