22 kníh o investovaní, ktoré by mal poznať každý investor

od Ondřej Likeš

V tomto článku

Všeobecne platí, že najúspešnejšími ľuďmi na svete sú náruživí čitatelia. To platí aj pre najúspešnejších investorov.

Či už ste skúsený obchodník alebo ešte len premýšľate o tom, že urobíte prvú investíciu, vždy sa oplatí mať dostatok znalostí a cenných skúseností od tých, ktorí v odbore už vynikli.

Sám Buffett tvrdí, že jeho zvyk čítať niekoľko sto strán denne, je hlavným pilierom jeho úspechu. Graham, učiteľ Buffetta, čítal klasické diela v latinčine a gréčtine a množstvo kníh aj sám preložil.

Čítať môže byť naozaj užitočné a zábavné, avšak v aktuálnej záplave kníh a informácií z internetu nemusí byť ľahké vybrať dobrú publikáciu, najmä ak začínate.

Preto sme pre vás pripravili 22 kníh na tému investovania a tradingu, ktoré môžu poskytnúť hodnotné informácie a to nielen mladým a začínajúcim investorom. Ak hľadáte brokera na obchodovanie, kliknite sem.

Inteligentný investor (Benjamin Graham)

Klasická publikácia od otca hodnotového investovania. Benjamin Graham bol učiteľ Warrena Buffeta, ktorý knihu sám označil za „najlepšiu knihu o investovaní, ktorá kedy bola napísaná“.

Graham publikoval prvé vydanie tejto knihy v roku 1949 a opisuje v nej dlhodobo platné princípy a úspešné stratégie.

Mnoho ľudí ju označuje za najdôležitejšiu knihu, ktorú kedy môžete prečítať o tom, ako dosiahnuť finančné ciele. Je určená pre dlhodobých investorov, nie je vhodná pre krátkodobých špekulantov.

Náhodná prechádzka po Wall Street (Burton Malkiel)

Ako študovaný ekonóm, finančný poradca a investor, Malkiel ukazuje, že aj malí investori, ktorí sa držia logických úvah a postupov, môžu byť úspešnejší ako portfólia vybrané profesionálmi.

Kniha obsahuje niektoré praktické definície investičných podmienok a aplikuje ich na rôzne investičné stratégie. Veľmi obľúbená knižka, ktorá sa hodí pre začiatočníkov a je vhodná na získanie pevných základov v oblasti investovania. Zdôrazňuje sa v nej opäť dlhodobý pohľad na investície skôr než krátkodobé špekulácie.

Eseje Warrena Buffetta: lekcie pre korporátnu Ameriku (Warren Buffett)

Vo svojich esejách Warren Buffett, široko považovaný za najúspešnejšieho investora modernej histórie, poskytuje svoje názory na množstvo otázok dôležitých pre korporátnu Ameriku a pre akcionárov.

Mladí investori môžu získať pohľad na rozhranie medzi vedením spoločnosti a jej akcionármi, rovnako ako s procesmi spojenými s posilnením podnikovej hodnoty.

Eseje zahŕňajú diskusie o riadení spoločnosti, financiách, investíciách, fúziách a akvizíciách, účtovníctve, oceňovaní i daňových záležitostiach. Buffett načrtáva svoje základné obchodné princípy a ako správca spoločnosti Berkshire Hathaway informuje akcionárov spoločnosti, že ich záujmy sú rovnaké.

Warren Buffett obhajuje nákup akcií podnikov v čase, keď sa tieto akcie obchodujú so zľavou z ich vlastnej hodnoty, ale je skeptický k viditeľným investičným trendom.

Zradná náhodnosť (Nassim Nicholas Taleb)

Kniha o šťastí, nešťastí a skrytej úlohe náhody vo svete finančných trhov (aj inde) poskytuje podmanivý pohľad na jeden z najmenej pochopených faktorov našich životov – náhodnosti. Pomerne komplikovanou, ale zábavnou formou sa Taleb zaoberá otázkami súvisiacimi s podcenením vplyvu náhody na náš život a na finančný úspech.

Vieme rozlíšiť šťastného šarlatána od skutočného vizionára? Prečo sa stále snažíme vidieť neexistujúce vzory v hromade náhodného šumu? Ako to, že máme tendenciu vnímať svet oveľa vysvetliteľnejšie, než v skutočnosti je?

Taleb je silne intelektuálsky, filozofický, provokatívny a nekorektný. Zato ale vplyvný a jeho myšlienky dokážu rozbúrať náš zaužívaný pohľad na vec. Ako popredný odborník na riziká, finančnú matematiku a ako bývalý derivátový trader má určite veľa čo povedať. Osobne odporúčame.

Tentokrát je to inak (Ken Rogoff, Carmen Reinhart)

Počas histórie si bohaté i chudobné krajiny požičiavali, zadlžovali sa, krachovali a znovu sa zotavovali a zakaždým, keď prišlo na lámanie chleba, sa rada odborníkov zišla a povedala, že „tentokrát je to inak“, pretože staré pravidlá oceňovania už neplatia a nová situácia má len malú podobnosť s minulými katastrofami.

Prelomová štúdia vedúcich ekonómov ukázala, že nemali pravdu. Najrozsiahlejšia štúdia trhových bublín, ktorá pokrýva šesťdesiatšesť krajín na piatich kontinentoch a predstavuje komplexný pohľad na rozmanitosť finančných kríz.

Kniha popisuje osem storočí vládnych zlyhaní, bankových paník a inflačných špičiek – od stredovekých menových výpadov až po nedávnu katastrofu „subprime“ hypoték.

Flash Boys (Michael Lewis)

Kniha popisujúca zrod a rozvoj vysokofrekvenčných obchodníkov a ukazuje, ako elektronické obchodovanie nahradilo obchodovanie na pite. Ide o pomerne surový a sugestívny pohľad do vnútra samotného burzového diania, ktorý rozhodne nie je príjemným čítaním, obzvlášť keď sa snažíte byť poctiví.

Michael Lewis ukazuje ako bol akciový trh Spojených štátov zmanipulovaný v prospech insiderov, keď si len malá skupinka ikonoklastov uvedomila, že je možné generovať obrovské zisky jednoducho tým, že získajú rýchlejší prístup k burzovým dátam.

Market Wizards (Jack Schwager)

Táto kniha patrí medzi klasiku, ktorú napísal Jack D. Schwager a publikoval už v roku 1989. Obsahuje rozhovory s celým radom obchodníkov, ktorí stabilne a dlhodobo vykazovali vynikajúce výsledky. Rozhovory obsahujú zmes rôznych faktov o obchodných kariérach respondentov, o ich obchodnej filozofii a celkovom nastavení.

Po každom z rozhovorov Schwarger zhŕňa to, čo považuje za kľúčové veci, ktoré sa treba od konkrétneho obchodníka naučiť. Ide o pomerne nenáročné a prínosné čítanie. Medzi opýtanými sú Ed Seykota, Bruce Kovner, Paul Tudor Jones, Michael Steinhardt, Van K. Tharp a James B. Rogers a ďalšie.

Reminiscences of a Stock Operator (Edwin Lefèvre)

Príbeh o legendárnom špekulantovi Jesse Livermorovi je jednou z najstarších kníh o tradingu s veľkým presahom do dneška. Napísaná bola v roku 1923 a jedná sa o ďalšie klasické dielo. Hlavnou postavou je tu Jesse Lauriston Livermore, známy americký investor a akciový špekulant, ktorý sa preslávil hlavne vďaka opakovanému shortovaniu cenných papierov v rokoch 1907 a 1929 pri burzovom krachu.

Aj preto si vyslúžil priezvisko „veľký medveď z Wall Street“. Táto kniha je cenená vďaka poznatkom o investovaní, špekulácii a povahe samotného trhu, ktoré Lefèvre zaznamenáva.

Beating the Street (Peter Lynch)

Peter Lynch je jedným z najúspešnejších investorov na akciových trhoch a manažérov hedžových fondov minulého storočia. V polovici 60. rokov začal pracovať ako intern na Fidelity Investments. Takmer o 11 rokov neskôr bol poverený riadením magellanského fondu, ktorý mal v tom čase takmer 18 miliónov dolárov aktív.

Do roku 1990 sa fond rozrástol na neuveriteľných 18 miliárd dolárov v aktívach s takmer 1 000 akciovými pozíciami. Počas tejto doby sa fond chválil priemerným výnosom viac ako 29% ročne. Beating the Street umožňuje čitateľovi nahliadnuť do Lynchovej mysle a spoznať jeho myšlienkové procesy, pokiaľ ide o rozhodovanie, či kúpiť alebo predať akcie.

Lynch sa domnieva, že individuálny investor by mohol využiť trhové príležitosti lepšie ako Wall Street a povzbudzuje investorov, aby investovali do toho, čomu rozumejú.

Narrative and Numbers: The Value of Stories in Business (Aswath Damodaran)

Ako to, že spoločnosť, ktorá nikdy nezarobila ani cent, má hodnotu niekoľko miliárd dolárov? Prečo niektoré začínajúce start-upy priťahujú veľké investície, zatiaľ čo iné nie? Aswath Damodaran, profesor financií a skúsený investor, tvrdí, že sila príbehu poháňa podnikovú hodnotu a presviedča aj opatrných investorov, aby zariskovali.

Silný a strhujúci príbeh môže byť koľkokrát viac ako dobré čísla na výkaze ziskov a strát. Zaujímavá kniha pre niekoho, kto rád nakupuje nové a neopozerané tituly alebo kto investuje do IPO.

Myslením k bohatstvu (Napoleon Hill)

Nejedná sa úplne o typickú investičnú publikáciu, ale o ďalšiu „klasiku“. Kniha bola napísaná počas veľkej hospodárskej krízy (1929) a odvtedy predalo viac ako 30 miliónov kópií po celom svete. Hill vykonal rozsiahly výskum založený na jeho združovaní s bohatými jedincami počas jeho života.

Na návrh Andrewa Carnegie Hill zverejnil 13 princípov úspechu a osobného úspechu z jeho pozorovania a výskumu. Patrí sem túžba, viera, špecializované znalosti, organizované plánovanie, vytrvalosť a „šiesty zmysel“.

Hill tiež veril v brainstorming s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi, ktorých úsilie môže vytvoriť synergickú energiu. Táto kniha prináša cenné poznatky o psychológii úspechu a hojnosti a je dobré si ju obstarať už len s ohľadom na aktuálnu prevahu negatívnych správ, ktoré aktuálne všade prevažujú.

Investovanie na kapitálových trhoch (Jitka Veselá)

Táto kniha prináša ucelený pohľad na problematiku kapitálových trhov. Pomerne podrobne rozoberá jednotlivé investičné nástroje a ich charakteristiky, popisuje základné princípy technickej i fundamentálnej analýzy cenných papierov a veľkú časť venuje aj portfóliu.

Okrem toho autorka popisuje množstvo burzových inštitúcií, ich infraštruktúru, históriu a kľúčové rysy. Publikácia je učebnicou či encyklopédiou, nie je to vždy úplne oddychové čítanie, ale pre každého, kto má záujem dozvedieť sa viac, ako burzy a jednotlivé investičné inštrumenty fungujú, je to dobrá voľba.

Ako jediná z uvedených kníh na zozname je pôvodne v slovenčine.

Jesse Livermore – World’s Greatest Stock Trader (Richard Smitten)

Táto kniha je tiež o jednej z najúžasnejších postáv na akciovom trhu z prelomu minulého storočia. Životopis od Richarda Smittena však pochádza z roku 1999 a zachytáva viac, než čo sa nachádza vo vyššie spomínanej Reminiscences of a Stock Operator, pretože Livermoreova kariéra neskončila v roku 1923, kedy bola 1. kniha napísaná.

V knihe nájdete mnoho vecí, ktoré si jeden z najúspešnejších investorov v histórii nechcel nechať pre seba. Dokonca aj veľkí obchodníci majú temné kapitoly života a zažívajú zlé časy. Livermoore nakoniec spáchal v roku 1940 samovraždu a v tejto knihe si môžete prečítať všetko o jeho živote.

Die Kunst, über Geld nachzudenken (André Kostolany)

Ak sa spýtate, čo by ste si mali prečítať od André Kostolanyho, môže existovať iba jedna odpoveď: všetko! „Umenie premýšľať o peniazoch“ je úžasná kniha, rovnako ako všetky ostatné od jedného z najväčších investorov v histórii. V každej jeho knihe nájdete mnoho informácií, ktoré investor potrebuje poznať, a ktoré nenájdete v učebniciach ekonómie.

Kostolany, ktorý sa pohyboval na akciovom trhu takmer celé 20. storočie zomrel v roku 1999. Kostolany v knihe hovorí jeho typickým humorným tónom. Uvádzam tu jednu z najznámejších citácií investičného velikána: „Nemôžem vám povedať, ako rýchlo zbohatnúť; Ale môžem vám povedať, ako rýchlo schudnúť: pokúsiť sa rýchlo zbohatnúť.“

Japanese Candlestick Charting Techniques (Steve Nison)

Naozaj viete všetko o sviečkových grafoch? Storočné sviečky pôvodom z Japonska sa stali štandardnou formou reprezentácie v technickej analýze. Zo sviečkového grafu je možné vyčítať oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať.

„Veľmajster sviece“ Steve Nison v tejto knihe popisuje všetko, čo potrebujete vedieť. Toto je kniha, ktorú by si každý investor pracujúci s technickou analýzou mal prečítať.

Technical Analysis of the Financial Markets (John Murphy)

Dá sa nájsť všetko, čo potrebujete vedieť o technickej analýze v jednej knihe? Áno – práve v tejto. Tu si môžete prečítať všetky dôležité informácie o rôznych formách prezentácie grafu, o najdôležitejších graficko-technických formáciách, o trhovo technických ukazovateľoch a, čo je dôležité, aj o psychológii akcií a riadení rizík.

Behavioural Finance (Jochen Goldberg & Rüdiger von Nitzsch)

Prečo sa burzy často chovajú tak iracionálne? Existuje vlastne v pohybe cien nejaká logika? Akú rolu v tom hráme? Čo nás poháňa?

Napriek tomu, že psychológia hrá na burze absolútne kľúčovú úlohu, je jej štúdium mnohými investormi často zanedbávané. Túto knihu by sme odporučili na prečítanie každému investorovi.

Crisis Economics: A Crash Course in the Future of Finance (Nouriel Roubini & Stephen Mihm)

Nouriel Roubini ako jeden z mála presne predpovedal krízu na finančných trhoch v rokoch 2008/2009. V tejto knihe ukazuje, čo sa pokazilo a prečo problém zďaleka nie je u konca. Roubini vo svojej knihe kladie otázku: „Sme už ohrození ďalšou veľkou finančnou krízou?“

Roubini vo svojej knihe popisuje, na akom tenkom ľade sa na burze pohybujeme.

The Great Crash 1929 (John K. Galbraith)

Čierny piatok sa odohral presne pred 90 rokmi – v roku 1929. Niektorí sa môžu domnievať, že pre dnešnú dobu už táto téma nebude relevantná. Ale opak je pravdou. Príčiny, ktoré k takýmto katastrofám vedú, sú vždy rovnaké. Autor nielen vrhá svetlo na priebeh kolapsu na akciovom trhu, taktiež sa pozerá za oponu a ukazuje príčiny.

A existuje mnoho faktorov, ktoré sa dodnes nezmenili. Táto kniha je teda skôr než pohľadom do minulosti zamyslením nad tým, aké nebezpečenstvá na trhoch existujú, ktoré musíte ako investor vedieť rozpoznať.

Irrational Exuberance (Prof. Robert Shiller)

Profesor Robert Shiller je právom držiteľom Nobelovej ceny za ekonomiku. Vo svete akciových trhov sa pohybuje niekoľko desiatok rokov a jeho téza patrí k tým, ktorým sú pozorne počúvané širokou verejnosťou. Schiller pozná veľké nebezpečenstvá na trhoch a úskalia ľudskej psychiky pri jednaní s peniazmi a vo svojej knihe dané aspekty popisuje zrozumiteľne pre všetkých.

Pokiaľ vás tento muž pred niečím varuje, mali by ste tomu venovať pozornosť. Shiller predpovedal prasknutie internetovej bubliny v roku 2000 a varoval aj pred nebezpečenstvom bubliny na trhu s bývaním v roku 2008. A dnes varuje znova. Kniha pochádza z roku 2015 a už vyšla v 3. vydaní. Riziká, ktoré tu Shiller popisuje, sú samozrejme aktuálne ako vždy!

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Nástroje Titanov (Tim Ferriss)

Tim Ferris dva roky spovedal osobnosti, ktoré vo svojich brandžiach dosahujú špičkové výkony, či už ide o svetoznámych hercov, olympijských víťazov či legendy z investorského a podnikateľského prostredia. Z týchto rozhovorov sa potom vykryštalizovala zbierka praktických a aplikovateľných lifehackov, ktoré nenájdete nikde inde na prečítanie.

V knihe sa okrem iného dozviete, akú najlepšiu investíciu peňazí titáni urobili, prečo len lúzri majú životné ciele a prečo majú víťazi radšej „systém“, prečo fungujú afirmačné rituály a kto ich s úspechom používa či ako nervovo labilní titáni prekonávajú stres, nervozitu či pesimizmus.

Zürišské axiómy (Max Gunther)

Pokiaľ chcete zbohatnúť, bez ohľadu na to, ako skúsený ste v investovaní, môže vám táto kniha veľmi pomôcť.

Jej posolstvom je, že sa musíte naučiť vyhýbať rizikám a riadiť ich – a tiež si to užívať.

12 hlavných a 16 menších zürišských axiómov obsiahnutých v tejto knihe je súbor zásad poskytujúcich praktickú filozofiu pre realistické riadenie rizík, ktoré môže úspešne sledovať ktokoľvek, nielen „odborníci“.

Švajčiarski špekulanti, ktorí axiómy vymýšľali, zbohatli, zatiaľ čo mnohým investorom, ktorí sa vydali konvenčnou cestou, sa to nepodarilo.

Max Gunther, ktorého otec bol jedným z pôvodných špekulantov, ktorí vymysleli axiómy, dosiahol svoj prvý kapitálový zisk na akciovom trhu vo veku 13 rokov. Teraz ho môžeme my ostatní v jeho stopách nasledovať.

Prekvapivo jednoduché sú axiómy vysvetlené v knihe, ktorá je nielen nesmierne zábavná, ale ukáže sa aj ako neoceniteľná pre každého investora, či už investujete do akcií, komodít, umenia, starožitností alebo nehnuteľností.

Prečítajte si tiež:

Chceli by ste obchodovať na burze?

Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac o online brokerovi LYNX.


Chceli by ste obchodovať na burze?

Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac o online brokerovi LYNX.