Day traderom často stačí len niekoľko minút na to, aby dokázali svoj účet veľmi zaujímavo zhodnotiť, pričom sa nevystavujú riziku, ktoré vzniká, keď držíte otvorenú pozíciu cez noc.
Zaujíma vás aktívny štýl obchodovania, kedy reagujete na aktuálny vývoj na trhu? Hľadáte zaujímavú obchodnú metódu, ktorá je vhodná aj pre menšie účty? Vitajte vo svete day tradingu!
V článku si predstavíme, čo je day trading a aké sú jeho špecifiká. Pozrieme sa na trhy, ktoré je možné intradenne obchodovať, a uvedieme hlavné výhody a nevýhody intradenného obchodovania. Nakoniec vám prezradíme 7 extra tipov, ktoré môžu zlepšiť vaše obchodovanie ešte dnes!
Ak hľadáte brokera na obchodovanie s akciami, kliknite sem.
- Čo je day trading?
- Ktoré trhy sú pre day trading vhodné?
- Day trading: V ktorej fáze dňa obchodovať?
- Je možné intradenné obchodovanie akcií a opcií?
- Aké výhody day trading prináša?
- Hlavné nevýhody day tradingu?
- Day trading: Extra tipy, ako sa stať lepším intradenným obchodníkom
- Obchodovanie akcií prostredníctvom LYNX
- Prečítajte si tiež:
Čo je day trading?
Ide o štýl obchodovania, kedy nedržíme otvorené pozície cez noc. Na rozdiel od swingového obchodovania teda k otvoreniu a uzavretiu obchodnej pozície dochádza v rovnaký deň.
Day trader vstupuje do pozície len keď vidí príležitosť av obchode zostáva len po nevyhnutnú dobu, aby čo najviac obmedzil možné riziká. Na druhú stranu mu nevadí opätovne vstupovať do pozícií alebo urobiť viac obchodov za deň, pokiaľ sa objaví zaujímavá príležitosť.
Intradenné obchodovanie je často založené skôr na technickej analýze. Nie je to tak, že by fundamentálna analýza nebola dôležitá, ale day trader často reaguje na aktuálny vývoj ceny. Nižšie timeframe a cenové patterny tak často majú prednosť pred dlhodobým vývojom a predikciou.
Intraday trading je založený na obchodovaní skôr malých cenových pohybov. Je teda vhodný aj pre traderov s menšími obchodnými účtami, pretože day trading stratégie možno často obchodovať s malým rizikom na obchod.
Ktoré trhy sú pre day trading vhodné?
Existuje mnoho trhov, ktoré je možné intradenne obchodovať. Často záleží na obchodnom štýle a preferenciách obchodníka. Ako day tradera by vás ale mali vždy zaujímať trhy s dostatočnou likviditou.
Čo je likvidný trh?
Likvidný trh je taký, kde je dostatočný dopyt aj ponuka a aktívne sa tu obchoduje. Pokiaľ je dostatok obchodníkov, ktorí sú ochotní na rôznych cenách nakupovať a predávať, znamená to pre vás, že by ste nemali mať väčší problém nakupovať alebo predávať za vami požadovanú cenu, a to bez zbytočných sklzov v plnení.
Pokiaľ je trh likvidný, nemal by byť väčší problém nájsť protistranu k vášmu obchodu. Likvidita sa meria pomocou volume, čo je ukazovateľ, ktorý nám hovorí, koľko kontraktov bolo zobchodovaných za určitý časový úsek.
Tieto údaje o jednotlivých kontraktoch sú dostupné na stránkach príslušnej burzy a je vždy dobré sa uistiť, že nami vybraný trh je skutočne likvidný.
Druhý ukazovateľ, ktorý by mal každý intradenný obchodník sledovať, je volatilita.
Čo je volatilný trh?
Pre day trading je dôležité, aby sa trh tzv. hýbal. Pokiaľ cena nevytvára žiadne pohyby, je pre day tradera prakticky nemožné v danom trhu profitovať. Volatilita nám vyjadruje dravosť trhu.
Ak sa trh dostatočne hýbe a vytvára veľké cenové pohyby, znamená to, že ponúka možnosť v rámci intradenného obchodovania zarobiť peniaze. A to často aj vo veľmi krátkom časovom úseku.
Ide ale o dvojsečnú zbraň. Vysoká volatilita prináša aj vysoké riziko. Pokiaľ cena vytvára prudké pohyby, znamená to, že sa môže pohybovať aj smerom proti vašej otvorenej pozícii. Vo vysoko volatilnom trhu je možné rýchlo zarobiť peniaze, ale aj peniaze rýchlo stratiť.
Niektorí obchodníci preferujú vysoko volatilné dravé trhy, iní preferujú trhy pokojnejšie. Všetko záleží na vašej stratégii a obchodnom prístupe.
Väčšina day traderov sa teda sústredí na trhy, kde sa aktívne obchoduje a ktoré vytvárajú dostatočné cenové pohyby. Obľúbené sú v tomto smere najmä akciové indexy, futures a forex. Ide o trhy, ktoré spravidla ponúkajú mnoho intradenných príležitostí.
Day trading: V ktorej fáze dňa obchodovať?
Ako už bolo povedané, intradenný obchodník by mal vyhľadávať trhy s dostatočnou likviditou a volatilitou. Je ale dôležité si uvedomiť, že tieto dva kľúčové faktory sa na jednotlivých trhoch v rôznych fázach dňa líšia.
Day trader by sa teda mal zaujímať o obchodné hodiny jednotlivých búrz, najmä o hlavnú obchodnú seansu. Napríklad hlavná obchodná seansa na americkom akciovom trhu začína o 15:30 a končí o 22:00 stredoeurópskeho času.
Obchodovať je možné aj pred touto hlavnou seansou v tzv. premarkete. Ten začína už o 10.00 h. Aftermarket začína po hlavných obchodných hodinách a končí pre väčšinu akcií o 01:00 v noci.
Práve obchodovanie mimo hlavných obchodných hodín má svoje špecifiká, kedy na trhu často chýba potrebná likvidita, a navyše obchodník smie používať len určité obchodné príkazy.
Jednou z najzaujímavejších fáz dňa je pre intradenných obchodníkov najmä začiatok hlavnej obchodnej seansy. Často sa jedná o najlikvidnejšiu a najvolatilnejšiu fázu obchodného dňa.
Najmä prvé minúty hlavnej obchodnej seansy môžu byť divoké. Agresívni obchodníci sa často sústredia len na prvú obchodnú hodinu, kedy profitujú na veľkých cenových pohyboch. Konzervatívnejší traderi sa naopak otváracej fáze vyhýbajú a čakajú, až sa trh upokojí a zvolí si svoj smer.
Pokiaľ ale dokážete rozpoznať špecifiká jednotlivých fáz obchodného dňa a využiť ich vo svoj prospech, budete o krok vpred pred ostatnými.
Je možné intradenné obchodovanie akcií a opcií?
Áno, LYNX umožňuje day trading alebo intradenné obchodovanie. Intradenný obchod je otvorenie a následné zatvorenie pozície v rámci jedného obchodného dňa. Aktuálne nie sú pre účty nastavené pravidlá, ktoré by obmedzovali množstvo vykonaných intradenných obchodov.
Pokiaľ sa rozhodnete pre intradenné obchodovanie akcií, je dôležité si pripomenúť, že aj tu existujú isté špecifiká, najmä pokiaľ sa jedná o short selling (predaj nakrátko).
Pri niektorých akciových tituloch, najmä pri tých s nižšou trhovou kapitalizáciou, nie je samozrejmosťou, že idú vždy jednoducho obchodovať na stranu short. Aby ste mohli predať akcie, ktoré nevlastníte, je nutné, aby vám ich niekto „vypožičal“. Môže sa ale stať, že vo chvíli, keď sa rozhodnete pre predaj na krátko, nie sú dané akcie práve k dispozícii.
Kvalitný broker by vám mal umožniť shortovanie širokého spektra akcií. Niektorí brokeri ponúkajú akcie na predaj na krátko za poplatok, kedy si akcie na daný deň jednoducho zarezervujete. U LYNX žiadny takýto rezervačný poplatok neplatíte a pokiaľ sú akcie na shortovanie k dispozícii, môžete ich využiť.
Či už sa teda pre váš day trading rozhodnete pre akýkoľvek trh, vždy sa prosím uistite, že sa daný trh aktívne obchoduje a ponúka dostatočné príležitosti pre vašu stratégiu.
Aké výhody day trading prináša?
Každý intradenný obchodník vám povie svoje osobné dôvody, prečo sa pre tento štýl tradingu rozhodol, ale vám prinášame tie hlavné výhody, ktoré day trading prináša.
Pokojný spánok intradenných obchodníkov
Hlavnou výhodou intradenného obchodovania je pokojné spanie. Ako už bolo povedané, day trader otvára a uzatvára svoje obchody v rovnaký obchodný deň. Nedrží pozície cez noc. To je nesporná výhoda.
Trh mimo hlavných obchodných hodín často chýba potrebná likvidita, a navyše počas vášho spánku môže dôjsť k významným udalostiam alebo trhovým pohybom, ktoré by vás nasledujúci deň mohli nepríjemne prekvapiť v podobe gapov.
Pri day tradingu otvárame obchodné pozície len na nevyhnutne potrebný čas, aby sme eliminovali riziká nežiaducich udalostí a trhových pohybov.
Day trading ako šanca pre obchodníkov s malými účtami
Intradenné obchodovanie je zaujímavou príležitosťou pre obchodníkov s malými účtami, pretože často ponúka obchodné príležitosti, ktoré je možné zobchodovať aj s pomerne malým rizikom.
Day trader si môže dovoliť ten luxus precízne časovať svoje vstupy tak, aby jeho risk bol čo najmenší. Keďže sa sústredíme hlavne na krátkodobé pohyby, je jasné, že v týchto krátkych časových úsekoch aj cena osciluje menej a do obchodov je možné vstupovať s úzko nastaveným stop-lossom.
Intradenné obchodovanie vám často umožní obchodovať aj trhy, ktoré by ste si pri swingovom obchodovaní so svojim money manažmentom nemohli dovoliť.
Intradenné marže
Intradenne je možné obchodovať mnoho trhov, ale spravidla sa obchodujú trhy, ktoré v sebe majú tzv. margin, teda určitú páku.
Day trader pracuje v rámci obchodnej seansy s intradennou maržou, ktorá je menšia ako overnight marža, a preto teda day trading vyžaduje nižšie kapitálové nároky ako obchodovanie swingové či pozičné, kedy by ste boli nútení držať pozície cez noc.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.