Nebude chýbať ani aktuálny pohľad na medvedí trh v roku 2022. Zistite, ako dlho v priemere medvedí trh trvá a k akému prepadu u neho dochádza. Ak hľadáte brokera na obchodovanie, kliknite sem.
- Čo je medvedí trh (bear market)?
- Medvedí trh býva sprevádzaný strachom a neistotou
- Medvedí trh ako príležitosť pre dlhodobých investorov?
- Čo je býčí trh (bull market)?
- Býčí trh je sprevádzaný pozitívnym očakávaním investorov
- Býčí a medvedí trh: Sentiment na trhu a správanie investorov
- Medvedí trh v roku 2022: Ide už o 22. bear market od roku 1929
- Prečítajte si tiež:
Čo je medvedí trh (bear market)?
Medvedí trh znamená klesajúci trh. Investori sú často pesimistickí ohľadom budúceho vývoja cien. Obvykle sa o medveďom trhu hovorí vtedy, keď ceny klesli o viac ako 20 %. Odkaz na medveďa pochádza zo skutočnosti, že medveď pri útoku zráža labami.
Medvedí trh býva sprevádzaný strachom a neistotou
Obdobie dlhšie trvajúceho poklesu cien akcií je často sprevádzané slabou ekonomikou (recesiou) alebo strachom zo spomalenia ekonomického rastu. Investori sú opatrní. Neistota na trhu rastie a tí obchodníci, ktorí utrpeli značné straty, sú obvykle pripravení uzavrieť svoje pozície.
Negatívne očakávania a pesimizmus potom môžu viesť k tomu, že niektoré spoločnosti môžu byť podhodnotené. Pokiaľ potom taká firma svojimi kvartálnymi výsledkami prekvapí, cena akcie môže aspoň krátkodobo výrazne vzrásť.
Burza pamätá mnoho medvedích trhov. Medzi najznámejšie sa radí ten z 30. rokov. Americký akciový trh sa vtedy zrútil o viac ako 80 %. Znamenalo to začiatok veľkej depresie. Za zmienku stojí aj bear market na japonských akciových trhoch v 90. rokoch. Iste ste tiež počuli o tzv. dotcom bubline ao kríze v roku 2008.
Medvedí trh ako príležitosť pre dlhodobých investorov?
Pri poklese akciových trhov mnoho investorov neunesie prepady v ich investičnom portfóliu a rozhodnú sa niektoré pozície uzavrieť. Profesorka ekonómie z Kolumbijskej univerzity Laura Veldkamp však upozorňuje na to, že takýto krok môže byť v niektorých prípadoch skôr kontraproduktívny.
„Nie je dôvod hneď všetko okamžite predávať. Ak ste mladý človek, ktorý berie investície do akcií ako spôsob zaistenia sa na dôchodok, pokračujte v tom, čo robíte. Nenechajte sa znepokojiť.“
Laura Veldkamp, profesorka ekonómie z Kolumbijskej univerzity
Portfólio manažér Matt Stucky z Northwestern Mutual Wealth Management dodáva, že medvedí trh môže byť veľkou príležitosťou najmä pre dlhodobých investorov. V investičnom horizonte 20 až 30 rokov je medvedí trh šancou, ako nakúpiť akcie za nižšie ceny. Namiesto toho, aby obchodníci neustále kupovali cenné papiere, ktoré sú na svojich cenových maximách.
Matt Stucky ale tiež hovorí, že investori by rozhodne mali byť opatrní. A investovať len takú časť peňazí, aby boli schopní ustáť aj výrazné cenové poklesy a zvýšenú volatilitu.
Každý obchodník a trader by sa však mal v prvom rade riadiť svojim vlastným obchodným plánom a zvolenou investičnou stratégiou. Samozrejme ruka v ruke so správne nastaveným money manažmentom. Vždy je nutné počítať s tým, že býčí trh aj medvedí trh sú prirodzenou súčasťou vývoja na trhoch. A pamätajte na to, že trhy môžu vždy rásť a klesať o oveľa viac, než si mnoho ľudí myslí.
„Trhy môžu zostať iracionálne dlhšie, než vy môžete zostať solventní.“
John Maynard Keynes
Čo je býčí trh (bull market)?
Termín býčie trh označuje rastúci trh. Býčí trh je taký, ktorému investori veľmi dôverujú a dúfajú v ďalší rast cien. Niektorí obchodníci a finančné inštitúcie hovoria o býčom trhu vtedy, keď ceny vzrastú o viac ako 20 %.
Odkaz na býka pochádza zo skutočnosti, že býk pri svojom útoku naberá svoju obeť na rohy. Rovnako tak sa býčie investori snažia posunúť cenu akcie (alebo iného finančného inštrumentu) nahor.
Býčí trh je sprevádzaný pozitívnym očakávaním investorov
Bull market je často sprevádzaný optimistickou náladou a pozitívnymi očakávaniami. To vedie navyše k tomu, že záujem o investovanie spravidla počas tohto obdobia vzrastá. Obvykle sa stáva, že sa neskúsení investori zameriavajú najmä na známe a populárne akcie. Prípadne na spoločnosti, ktorých cenné papiere aktuálne zažívajú silný rast. To potom môže viesť k zlej alokácii kapitálu.
Menej známe spoločnosti a akcie, ktorých cena aktuálne toľko nerastie, môžu byť často prehliadané. Pritom môže ísť o zaujímavú príležitosť napríklad pre hodnotových investorov, ktorí si poctivo vykonávajú vlastné fundamentálne analýzy a prieskum trhu.
Čím dlhšie býčie trh trvá, tým iracionálnejšie cenové pohyby môžu byť. Skúsení a úspešní investori sú často schopní zachytiť bull market v jeho počiatku, zatiaľ čo neskúsení investori často vstupujú vtedy, keď sa býčie trh blíži takmer k svojmu koncu. Pokiaľ dôjde k poklesu už aj tak vysokej ceny, často nasleduje panika a výpredaje. To je často sprevádzané silnými prepadmi cien a rastúci trh je definitívne na konci.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Investori a obchodníci majú s investičným účtom prostredníctvom LYNX priamy prístup na národné a medzinárodné burzy v Európe, USA a Ázii. Obchodujte na 135 trhoch, v 33 krajinách a v 23 menách. Zistite viac na Prehľad produktov & búrz