Ako si vybrať brokera? 10 tipov pre začínajúcich investorov a traderov

od Ondřej Likeš

V tomto článku

Ako si vybrať brokera?
Ako si vybrať brokera a na čo si dať pozor pri výbere? To sa dozvieme v dnešnom článku.

Pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám uľahčí výber brokera a dozviete sa, ktoré aspekty nepodceňovať. Ak hľadáte brokera na obchodovanie, kliknite sem.

Čo je broker?

Broker je firma alebo inštitúcia, ktorá sprostredkúva obchody medzi kupujúcimi a predávajúcimi na finančných trhoch. Jeho hlavnou úlohou je uľahčovať a sprostredkovávať transakcie s finančnými aktívami, ako sú akcie, dlhopisy, komodity, meny a iné. Jeho úlohou je pomáhať klientom a realizovať obchody v súlade s ich investičnými cieľmi a stratégiami.

Ďalšou dôležitou úlohou brokera je poskytovanie informácií a vzdelávanie klientov o finančných produktoch a investičných stratégiách. Broker by mal byť schopný poskytovať klientom nestranné rady a odporúčania na základe ich individuálnych potrieb a finančných cieľov. Okrem toho môže broker ponúkať aj ďalšie služby, ako je správa portfólia, prieskum trhu alebo prístup k obchodným platformám a analytickým nástrojom.

Z hľadiska regulácie finančných trhov sú brokeri často pod dohľadom a reguláciou národných alebo medzinárodných orgánov. Cieľom týchto regulácií je chrániť investorov pred podvodnými praktikami a zabezpečiť integritu finančných trhov. Broker musí pri poskytovaní svojich služieb dodržiavať príslušné právne predpisy a etické normy a vo vzťahu k svojim klientom zachovávať vysoký štandard transparentnosti a dôveryhodnosti.

Online broker je skôr obchodný partner

Čo sa vám vybaví, keď sa povie online broker? Poskytovateľ prístupu na burzu s ponukou finančných inštrumentov? Zmeňte váš pohľad. Broker by mal byť váš obchodný partner. Mal by sa zaujímať o to, čo chcete obchodovať, aké máte skúsenosti a ponúknuť vám pomoc, kedykoľvek ju potrebujete.

Mal by mať záujem o dlhodobú spoluprácu, nie vás tlačiť do navýšenia depozitu a nasledovania obchodných odporúčaní, ktoré vás majú “rozobchodovat”.

Vzťah medzi vami a brokerom by mal byť výhodný pre obe strany. Broker vám ponúkne nielen možnosť obchodovať, ale aj edukačnú a zákaznícku podporu. Za to všetko platíte vo forme poplatkov za obchody. Tu je nutné vyzdvihnúť dôraz na to, že poplatky by vždy mali byť adekvátne službám, ktoré broker ponúka.

Plánujete investovať dlhodobo desiatky rokov? O to viac dbajte na výber brokera. Zaujímajte sa o to, ako dlho je na trhu, akú má reputáciu a či je označený za stabilného brokera. Obchodný vzťah medzi vami môže byť celý život.

Ako si vybrať brokera: Obchoduje broker priamo na burze?

Nie každý broker vám na ne ponúkne priamy prístup na burzu. Brokeri sa totiž líšia na tých s prístupom na burzové trhy a na tie mimoburzové. Rozdiel je v tom, či priamo obchodujete s akciami, alebo iba s CFD (rozdielovými zmluvami pre krátkodobé špekulácie).

Čo je broker pre burzové trhy?

Na burzových trhoch sa obchody realizujú prostredníctvom centralizovanej burzovej platformy, kde sa stretávajú kupujúci a predávajúci, aby sa dohodli na cene. Ceny na burzách sa určujú prostredníctvom otvoreného trhového mechanizmu ponuky a dopytu.

Prístup na burzové trhy je pre brokerov kapitálovo náročný. Môže si ho dovoliť teda len hŕstka brokerov. Medzi tie s prístupom patria veľkí stabilní brokeri, ktorí prežili nejeden pád akciových trhov. U týchto brokerov si môžete byť istí, že vaše obchody prebiehajú na základe dlhodobo platných pravidiel, ktorá slúži predovšetkým k vašej ochrane.

Je úplne štandardné, že niektoré makléri pôsobia ako tzv. Introducing broker, čo znamená, že využívajú obchodné infraštruktúry veľkých brokerov, vďaka čomu môžu ponúkať široké portfólio produktov, trhov a služieb.

Čo je broker pre mimoburzové trhy?

Mimoburzové trhy, ako už názov napovedá, nemajú konkrétnu centrálu či burzu. Ide doslova len o sieť serverov. Vstup pre nových brokerov je tu veľmi jednoduchý a kapitálovo nenáročný. Môžeme tak vidieť veľké množstvo mimoburzových brokerov zameraných na obchodovanie CFD, ktorí sa predháňajú s výhodnými ponukami a lákajú nových traderov.

Kvôli jednoduchosti vstupu na trh je u týchto brokerov nutné riešiť serióznosť. Pre ochranu klientov by brokeri mali svoje obchody zaisťovať hedgováním na medzibankovom a / alebo burzovom trhu. Bohužiaľ nemožno jednoducho zistiť, či k tomu dochádza.

Celkovo je nutné byť u OTC brokerov oveľa opatrnejší než u burzových. Častým lákadlom je absencia poplatkov aj nízke spready, ktoré sa pri väčších pohyboch na trhoch alebo v noci zvyšujú. Spread je rozdiel medzi reálnou a predajnou cenou. Napr. pri reálnej cene akcie 100 dolárov, môžete zaplatiť u CFD brokera citeľne viac.

Ako si vybrať brokera? Pozor na skryté náklady

Každý broker ponúka iné poplatky za obchodovanie. Je poplatok 5 dolárov za obchod veľa, alebo naopak málo? Záleží na službách, ktoré vám broker ponúka. Poplatky musia byť vždy zmysluplné a adekvátne službám, ktoré broker ponúka.

Typy poplatkov a nákladov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať je hneď niekoľko, a to napr. za vedenie účtu, realizáciu obchodov (nákup alebo predaj), výška úrokov v prípade obchodovania na dlh (maržové obchodovanie), nákup cudzích mien, zasielanie a výber kapitálu alebo poplatky priamo samotnej burze. Občas narazíte aj na exotickejšie poplatky, ako napr. za pripísanie dividendy, držanie hotovosti alebo za pristavenie marže.

Výšky spomenuté dokážete vyčítať z cenníkov brokerov, avšak existujú aj ďalšie náklady – hovorme im “skryté náklady”. Tieto náklady si investori väčšinou neuvedomujú, a to aj napriek tomu, že v konečnom dôsledkov môžu mať na úspešnosť investícií či trading vyšší vplyv ako vyššie spomínané.

Jedná sa napr. o spread menových kurzov, za ktoré broker vymieňa vaše prostriedky pri vykonaní obchodu (vysoký rozdiel medzi predajným a nákupným kurzom meny sťažuje dosahovanie ziskov) alebo sklzy pri vyplnení obchodov (obchody sú vyplňované za horšiu cenu). Tieto náklady investor platí z objemu transakcie, teda každá desatina percenta je veľmi podstatná a potenciálne veľmi drahá.

Kľúčová je to vaša transparentnosť poplatkov, a to najmä s ohľadom na skryté náklady. Chcete vedieť, aké náklady sa na vás budú vzťahovať s vaším zamýšľaným štýlom obchodovania. Ak máte záujem o poplatky u online brokera LYNX, odporúčame vám navštíviť našu stránku: Nízke a transparentné poplatky.

Výber brokera: Ako zistiť, či je seriózny?

Seriózny broker by sa s vami mal chcieť aktívne baviť, byť transparentný a zaujímať sa o vás. Ak máte problém nájsť obchodné podmienky, kontakt na zákaznícku linku alebo sa na ňu dovolať, zbystrite.

Broker by s vami mal vždy komunikovať ľudsky a ako rovný s rovným. Nepovyšovat sa nad vás. Mal by vás chcieť vypočuť a ​​pomôcť. V prípade problémov, napr. s jeho platformou, by vám mal sám vysvetliť, čo sa stalo. Mal by vás tiež upozorniť na riziká spojené s investovaním, pýtať sa, či rozumiete tomu, s čím chcete obchodovať a prípadne vám ponúknuť školenia alebo edukačné materiály.

Najlepší broker v SR, ale aj kdekoľvek vo svete teda bude predovšetkým spĺňať túto charakteristiku.

Vhodné je pred otvorením účtu si brokera overiť. Zavolajte na informačnú linku, pošlite e-mail, pozerajte sa, ako sa broker propaguje a čo o sebe a o investovaní píše. Ak láka na vidinu rýchleho zbohatnutia, ale nechce sa s vami baviť a vysvetliť vám, ako obchodovanie u neho funguje, buďte na pozore.

Výber brokera: Kvalitná obchodná platforma je dôležitá

Ak chcete zhodnotiť svoje peniaze na burze, musíte uskutočňovať ziskové obchody alebo inkasovať dividendy. Samotné zadávanie príkazov na nákup alebo predaj inštrumentov sa najčastejšie vykonáva online prostredníctvom obchodnej platformy. Každý broker má zvyčajne vlastnú ponuku platforiem a môžu byť v češtine aj angličtine. Kvalitný broker vám ponúkne individuálne školenie k platforme hneď po aktivácii účtu alebo kedykoľvek, keď o to prejavíte záujem.

Oneskorené dáta na obchodovanie sú zvyčajne zadarmo, za živé dáta si často musíte priplatiť. V prípade, že investujete dlhodobo, si môžete vystačiť s oneskorenými dátami. V prípade intradenného obchodovania sú vhodné živé dáta.

Online broker LYNX umožňuje svojim klientom obchodovať na investičných platformách LYNX+ a Trader Workstation (TWS). Obchodník tak môže kontrolovať svoje investície z počítača, tabletu alebo smartfónu. Je tiež dobré uistiť sa, že poskytovaná platforma umožňuje obchodovať vami požadované finančné nástroje (napríklad opcie). Kvalitná obchodná platforma by mala ponúkať aj dostatočný počet rôznych indikátorov a analýz.

Regulácia brokerov a udelené pokuty

Broker s prístupom na burzový trh je vždy pod regulačným dohľadom. Kde musíte byť obozretní sú forex a CFD brokeri operujúca na mimoburzových trhoch. Tu je nutné overiť si, či broker je regulovaný. Väčšina brokerov je regulovaných u CySEC (Cyprus). Každý broker ponúkajúce svoje služby v SR musí byť nahlásený aj u ČNB.

Je dobré sa zaujímať, či vami vybraný broker nedostal pokutu, a ak áno, tak za čo. Je dobré prečítať si tiež originálny správu od regulátora. Podľa vášho vlastného úsudku si následne vyhodnotiť, či pokuta bola oprávnená a či sa pochybenia brokera môže opakovať a môže postihnúť aj vaše obchody.

Overiť si, či broker má licenciu, ktorá je platná, je možné na webových stránkach ČNB. Môžete sa tiež spýtať priamo brokera, či a akú má licenciu. Podľa nariadenia vám to musí povedať.

Propagácia a vystupovanie brokera

Reklamy, sociálne siete, webové stránky alebo samotná komunikácia cez e-mail a telefón. Ako sa broker propaguje a vystupuje? Neodpovedá na e-maily, nemôžete sa dovolať na infolinku, ale na svojich webových stránkach má len veľmi všeobecné informácie alebo píše, že zarábanie na burze je hračka? Buďte v strehu.

Buďte obozretní u brokerov, ktorí sľubujú rýchle zbohatnutie a úspech, chýba im ale rešpekt a dobré správanie ku klientom. Využívajú cold calling a za pomoci nátlaku, urážok alebo vnucovaním neznámych akcií (najčastejšie IPO) sa snaží získať nových klientov.

Čo je to cold calling?

Cold call je taký telefonát, kedy volaná strana tento telefonát dopredu nečaká. Deje sa tak napr. za účelom ponúkania produktov a služieb, bez toho, aby volaná strana o ne predtým prejavila nejaký záujem (opak je warm calling).

Je dobré sa tiež pozerať, ako brokeri prezentujú samotné investovania a obchodovania. Ak ako niečo jednoduché, čo zvládne každý a môže vďaka vysokej finančnej páke zbohatnúť aj s malým vkladom, buďte na pozore. Vaše straty sú pre takéhoto brokera zisky. Darí sa mu, keď vám sa nedarí. Ako je možné, že vaše straty môžu byť zisky brokera?

Naopak broker, pre ktorého sú vaše zisky aj jeho zisky (vďaka poplatkom, ktoré za obchodovanie dlhodobo platíte), bude chcieť, aby ste obchodovali čo najdlhšie a darilo sa vám. Ponúkne vám preto kvalitné vzdelávanie, upozorní na vysoké riziko akcií po IPO alebo riziko obchodovania na finančnú páku.

Bankové spojenie brokera, vloženie a výber peňazí

Každý broker má iné požiadavky na výšku prvého vkladu. Čo všetci majú ale rovnaké, je nutnosť zasielania peňazí na ich bankový účet. Dĺžka vybavenia procesu priradenia či výberu a zaslanie peňazí späť na váš účet sa môže líšiť. To isté výšky poplatkov za celý tento proces. Najlepší broker v SR by tak mal mať tiež najkratšie časy pre výber či vklad na obchodný účet.

Ak plánujete obchodovať s menšími sumami, potom už samotné poplatky za zaslanie alebo výber peňazí pre vás môžu byť príliš vysoké.

Broker by nemal blokovať vaše peniaze viac ako niekoľko dní. Majte však na pamäti, že u burzových obchodov môže trvať niekoľko dní ich vysporiadania (štandardne 0-2 dni). Následne by však už broker nemal peniaze zadržiavať.

Avšak aj tu je nutné si uvedomiť, že vzhľadom na sprísňujúcim sa regulačným a legislatívnym požiadavkám, ktoré musia všetci brokeri dodržiavať, sa môže stať, že sa váš vklad či výber pretiahne a nemusí to hneď znamenať, že ste sa chytili do nejakej brokerské pasce. Broker by s vami mal byť v týchto situáciách kooperatívnej a poskytnú vysvetlenie alebo odkázať na relevantné zákony.

Ujasnite si, v ktorej mene chcete investovať. Niektorí brokeri ponúka možnosť prevodu peňazí na slovenský účet, u iných je potrebné zasielať peniaze v cudzej mene do zahraničia. To môže byť sprevádzané dodatočnými bankovými poplatkami za prevody alebo dokonca stratami z menových konverzií.

Nutný kapitál pre otvorenie účtu u brokera

Otvorenie účtu zdarma bez kapitálu, alebo naopak požiadavka na vloženie 5 000 dolárov a viac. Pravidlá brokerov pre otvorenie účtu a minimálny kapitál sú rôzne. Tu je dobré myslieť na vaše možnosti a nezačínať obchodovať s požičanými peniazmi. Broker vám totiž môže obmedziť obchodovanie, ak klesne pod úroveň minimálneho vkladu. Tiež vám v tomto prípade môže naúčtovať nečakané poplatky alebo uzavrieť pozície.

Aj tu platí, že by ste sa mali najprv oboznámiť s fungovaním investičného účtu. Transparentný broker vám všetko na vyžiadanie vysvetlí, aby predišiel nečakaným situáciám na vašom účte. V prípade, že plánujete obchodovať intradenne, overte si, či vami vybraný broker nepožaduje, aby ste mali na účte konkrétnu minimálnu hotovosť.

Porovnanie brokerov a platené internetové zrovnávače

Zadali ste si do vyhľadávača dotaz porovnávania alebo recenzie brokerov a vyskočilo na vás desiatky porovnávačov? Myslite na to, že mnohé zrovnávače brokerov fungujú a žijú z provízií za privedených klientov zobrazených brokerov.

Zrovnávačom sa oplatí umiestniť na prvé priečky brokerov, ktorí si za to zaplatí. Anonymné prispievatelia na rôznych fórach, ktorí vychvaľujú alebo haní rôznych brokerov, môžu mať tiež postranné úmysly.

Podľa čoho sa teda rozhodovať? Jedine podľa vlastného úsudku a kritického myslenia. Akonáhle u brokera zaregistrujete jeden z vyššie zmienených negatívnych atribútov, choďte radšej ďalej. Poctiví brokeri existujú, len je potrebné nenaletieť na lákadlá o rýchlom zbohatnutí.

Ako si vybrať brokera – zhrnutie

V prvom rade sa spoliehajte len sami na seba a na svoj vlastný úsudok. Najlepší broker môže byť pre každého investora iný. Musíte mať pocit, že váš kapitál je u brokera v bezpečí a chránený pred jeho zkrachováním. Vhodné je tiež si overiť, či je váš účet (hotovosť a inštrumenty) poistený.

Nižšie sme pre vás spísali zhrnutie varovných a pozitívnych signálov, podľa ktorých vyberať brokera.

Varovné signály

  • Broker NIE JE v registri lokálneho regulátora (v SR sa jedná o ČNB).
  • Zamestnanci sa správajú nezdvorilo, broker neodpovedá na vaše otázky.
  • Vnucovanie akcií alebo iných inštrumentov ako výhodná investícia.
  • Neadekvátne vysoké poplatky a / alebo skryté náklady.
  • Dlhá doba výberu kapitálu z účtu.
  • Vychvaľovanie a propagovanie investície ako ľahké aktivity.
  • Komunikácia vysokej páky bez upozornenia na riziká jej využitia.
  • Nestabilná obchodná platforma a jej výpadky pri dôležitých udalostiach.

Pozitívne signály

  • Upozorňuje na riziká spojené s investovaním.
  • Poskytuje spoľahlivý a stabilný prístup k trhom.
  • Prezentácia je s rešpektom ku klientom i verejnosti.
  • Zamestnanci klientskej podpory majú reálne skúsenosti z obchodovania.
  • Vklad na účet je rýchly a zaťažený minimálnymi poplatkami.
  • Sídlo brokera nie je v exotických krajinách. Je regulovaný.
  • Ponúka odbornú zákaznícku podporu po e-mailu, telefóne alebo chatu.

Vhodné je začať s malým kapitálom a samotného brokera si otestovať na vlastnej koži. Ako sa správa počas obchodovania, aká je rýchlosť výberu a neúčtuje mi skryté poplatky? Až pokiaľ bude všetko v poriadku, investujte väčší kapitál.

Pre každého investora alebo obchodníka môže byť výhodná iná ponuka. Pozičný dlhodobý investor ocení absenciu poplatkov za vedenie účtu, intradenný obchodník naopak nízke poplatky za obchody. Vyberajte vždy podľa vašich potrieb a obchodnej stratégie.

Ako si vybrať brokera v 5 rýchlych krokoch

1. Vytvorte si zoznam brokerov

Stanovte si, s čím a ako často chcete obchodovať. Ste dlhodobý investor, ktorý chce nakúpiť akcie raz za niekoľko mesiacov? Výhodné pre vás bude zamerať sa na brokerov, ktorí vám ponúknu vstup priamo na burzu a absenciu pravidelných mesačný poplatkov za neaktivitu. Urobte si zoznam vhodných brokerov podľa vášho štýlu investovania.

2. Overte si serióznosť brokerov

Sú regulovaní, kde majú sídlo alebo ako sa propagujú? Overte si, ako je každý broker na trhu dlho, či je poistený, či vedie účty na účty klientov oddelene od vlastných prostriedkov, ako sú s nimi zákazníci spokojní. Či dostali pokuty a kvôli čomu. To vám vyfiltruje časť brokerov, kde by mohol byť váš kapitál vystavený väčšiemu riziku.

3. Ponuka inštrumentov a výška poplatkov brokerov

Aké inštrumenty ponúkajú, zaisťujú priamy prístup na burzu alebo medzibankový trh u forexu, na koľkých trhoch pôsobí, aké majú poplatky za obchody alebo výber kapitálu. Samotné poplatky a najmä skryté náklady môžu byť rozdielom medzi tým, či sa pre vás investovanie stane ziskové, alebo nie. Akonáhle si overíte, že s vaším kapitálom a nároky na služby sú poplatky adekvátne, pristúpte do ďalšieho kroku.

4. Zavolajte alebo napíšte brokerom

Máte svojich kandidátov vybrané a chcete ich otestovať? Nie je nič jednoduchšie, než zavolať alebo napísať na podporu a spýtať sa na niekoľko vecí, ktoré vás pred otvorením účtu zaujímajú. Podľa reakcií zistíte, čo môžete očakávať, ak budete mať v budúcnosti napr. problém s výberom vášho kapitálu. Ak už teraz pocítite, že vám robí problém brokera vôbec kontaktovať alebo sa k vám chová nevľúdne, je to pre vás jasný signál dať ruky preč.

5. Založenie účtu u brokera

Máte vybraného brokera, ktorý zodpovedá vašim požiadavkám, je seriózny, dbá na informovanosť a vzdelanie svojich klientov a odpovedal s úsmevom na vaše otázky? Skvele! Posledným krokom je založenie samotného obchodného účtu. Majte na pamäti, že je lepšie zaslať menšie kapitál a overiť si, či broker naozaj dostane všetkým svojim sľubom a neprekvapí vás napr. nečakanými poplatkami.

Ak ste prešli všetkými krokmi a u brokera obchodujete niekoľko mesiacov a nič sa nezmenilo, potom vám gratulujeme. Výber brokera nepodceňujte. Ako môžete vidieť, nie je to iba o výške poplatkov. Overte si všetky skutočnosti, len tak si budete istí, že môžete brokerovi zveriť celý svoj kapitál, respektíve vaše celoživotné úspory.

6. Výber brokera: Prečo LYNX?

Online broker LYNX ponúka možnosť obchodovať na 150 burzách v 33 krajinách za nízke a transparentné poplatky. Klientska podpora LYNX je aj v češtine a slovenčine, takže sa nemusíte obávať jazykovej bariéry. Získate možnosť obchodovať nielen s akciami (môžete ich aj shortovať), ale napríklad aj s opciami či futures. Kompletný prehľad nájdete na našej webovej stránke tu. Vďaka LYNX môžete obchodovať aj v premarkete a aftermarkete, prípadne získať ďalšie výnosy prostredníctvom programu SYEP.

Ak sa chcete dozvedieť viac o online brokerovi LYNX, vyžiadajte si náš Informačný balíček.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Jak vybrat brokera? 10 tipů pro začínající investory a tradery (16. 4. 2024); lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/burzovni-informace/obchodovani-burza/nejlepsi-broker/

Nasdaq: How to Choose a Brokerage Account or Online Broker (14.03.2024); nasdaq.com/articles/how-to-choose-a-brokerage-account-or-online-broker

Investopedia: The Complete Guide to Choosing an Online Stock Broker (14.03.2024); investopedia.com/investing/complete-guide-choosing-online-stock-broker/

Profituje z klesajúcich cien

Akciový trh nejde vždy hore. Obdobia so zvýšenou volatilitou a poklesom cien sa objavujú často. Investičný účet prostredníctvom LYNX vám umožní popri nákupe akcií tiež špekulovať na pokles trhu a otvárať krátke pozície (predaj na krátko). Informujte sa teraz na Short selling


[Form #4 could not be found]
Profituje z klesajúcich cien

Akciový trh nejde vždy hore. Obdobia so zvýšenou volatilitou a poklesom cien sa objavujú často. Investičný účet prostredníctvom LYNX vám umožní popri nákupe akcií tiež špekulovať na pokles trhu a otvárať krátke pozície (predaj na krátko). Informujte sa teraz na Short selling