Čo je to akcie a aké existujú druhy? Ako fungujú akcie a aký majú význam? Čo je IPO? Čo určuje cenu akcie? Prečo by sme mali zvažovať investície do akcií? Kedy a ako nakupovať akcie? Je možný aj predaj akcií? A kto je broker a čo je burza?
Na všetky tieto otázky sa náš článok pokúsi zodpovedať. Po prečítaní získate oveľa väčší prehľad o fascinujúcom svete akcií a ako ich začať obchodovať. Naučte sa investovať do akcií. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s akciami, kliknite sem.
- Čo je akcia?
- Aké sú druhy akcií?
- Čo sú akciové sektory?
- Ako fungujú akcie?
- Čo je IPO?
- Obchodovanie s akciami – čo určuje cenu akcie?
- 3 výhody investície do akcií
- Kedy a ako nakupovať akcie?
- Čo je predaj akcií na krátko (short selling)?
- Kto je broker a ako ho správne vybrať?
- Čo je to burza?
- Aký štýl obchodovania s akciami zvoliť?
- Investície do akcií: 2 zásady, ktoré musíte vždy dodržiavať
- Čo je Pattern Day Trader (PDT) pravidlo?
- Prečítajte si tiež:
Čo je akcia?
Akcie predstavuje čiastkové vlastníctvo spoločnosti v pomere k celkovému počtu akcií. Akcia je cenný papier, ktorý vydáva akciová spoločnosť. Získava tak kapitál pre svoje podnikanie. Majiteľom akcie je akcionár. Ten vďaka jej vlastníctvu získava právo na podiel na zisku spoločnosti.
Nominálna hodnota akcie definuje jej podiel na základnom imaní spoločnosti. Trhová (kolísajúci) hodnota akcie je cena, za ktorú sa akcie v súčasnej dobe obchoduje na burze. Ak vlastníme napríklad 50 % akcií spoločnosti Apple, znamená to, že vlastníme 50 % podiel danej firmy.
Aké sú druhy akcií?
Cenných papierov existuje samozrejme niekoľko druhov a typov. Môžeme ich tiež rozdeliť na základe niekoľkých rôznych hľadísk. Cenné papiere sa delia z hľadiska formy na dva základné typy. Jedným z nich je akcia na majiteľa a druhým je akcia na meno.
Akcie na majiteľa
Akcia na majiteľa je niekedy označovaná ako akcia na doručiteľa a je bez obmedzenia prevoditeľná. To znamená, že noví ani bývalí vlastníci nemajú povinnosť tento prevod akciovej spoločnosti hlásiť. Také cenné papiere teda v maximálnej miere uplatňujú princíp anonymného investovania.
Akcie na meno
Akcia na meno je vydávaná len na meno určitej osoby (fyzickej či právnickej). V zaknihovanej podobe sa prevádza zmluvou a registráciou podľa § 21 zák. o cenných papieroch. Jej prevoditeľnosť na iného majiteľa môžu stanovy spoločnosti obmedziť, nesmie túto možnosť ale úplne vylúčiť.
Akciová spoločnosť, ktorá akcie na meno vydala, má povinnosť viesť zoznam akcionárov, ktoré cenné papiere držia.
Z hľadiska podoby potom je možné ešte akcie rozdeliť na ďalšie dva typy, a to akcie listinné a akcie zaknihované.
Akcie listinné
Listinné akcie majú hmotnú, skutočnú podobu. Skladajú sa z tzv. plášťa a kupónového archu. Plášť obsahuje meno a sídlo spoločnosti, menovitú hodnotu akcie, jej formu, dátum emisie, číselné označenie a ďalšie detaily. Kupónový hárok obsahuje kupóny, ktoré stelesňujú právo na výplatu dividendy.
Akcie zaknihované
Zaknihované akcie nemajú materiálnu podobu. Existujú teda iba vo forme účtovného záznamu v systéme, ktorý vedie CDCP.
Poznáme teda základné typy akcií (akcie na majiteľa, akcie na meno, akcie listinné a akcie zaknihované). Tu delenie akcií ale nekončí. Jednotlivé akcie sa od seba tiež líšia právami a povinnosťami, ktoré ich majiteľ držaním cenného papiera nadobúda.
Kmeňové akcie
Kmeňová akcia je najobyčajnejšia a štandardná podoba klasickej akcie. Kmeňové akcie umožňujú majiteľovi využívať všetky 4 práva, ktoré sú s držaním akcií spojené. Môže sa podieľať na riadení spoločnosti, má právo na zisk spoločnosti, má právo na podiel na likvidačnom zostatku a má prednostné právo na upísanie nových akcií v takej miere, že jeho základný podiel v spoločnosti zostane nezmenený.
Prioritné (prednostné) akcie
Akciová spoločnosť môže vo svojich stanovách definovať vydanie tzv. prioritných (prednostných) akcií, s ktorými sú spojené prednostné práva na výplatu dividendy alebo na podiel na likvidačnom zostatku. Výmenou za to, ale vlastníci prioritných akcií môžu stratiť hlasovacie právo v prípade, že je z prioritných akcií vyplácaná dividenda.
Zamestnanecké akcie
Niektoré firmy môžu ako bonus svojim zamestnancom ponúkať zamestnanecké akcie. Takéto akcie môžu mať nižšiu (výhodnejšiu) cenu, ale sú s nimi spojené určité obmedzenia. Sú spravidla vydávané ako akcie na meno a prevoditeľné sú len obmedzene.
Môžu mať tiež nejako obmedzenú možnosť odpredaja (nie skôr ako za 1 rok od nadobudnutia). Zamestnanecké akcie môžu dostať tak súčasní, ako aj bývalí zamestnanci, ktorí odišli do dôchodku.
Cyklické vs. necyklické (defenzívne) akcie
Cyklické akcie sú také cenné papiere, ktorých cena býva výrazne ovplyvnená súčasnou ekonomickou situáciou. Pokiaľ je obdobie ekonomického rastu, cyklickým akciám sa spravidla darí. Ak sme uprostred ekonomickej recesie, cyklické akcie nezažívajú najlepšie časy.
Medzi cyklické akcie môžeme zaradiť napríklad cenné papiere spoločností vyrábajúcich automobily alebo luxusný tovar. V čase ekonomického rozkvetu dopyt domácností po takomto tovare spravidla rastie. Ľudia si môžu dovoliť míňať. V prípade recesie sú ľudia často nútení šetriť a dopyt po podobnom tovare spravidla klesá.
Necyklické (defenzívne) akcie sú obvykle menej náchylné na ekonomický cyklus. Dopyt po takomto tovare väčšinou neklesá ani v období recesie. Aj v čase krízy ľudia kupujú produkty ako lieky, zubné pasty a predmety dennej potreby.
Anticyklické akcie sú menej náchylné na ekonomický vývoj. Existujú aj odbory ako poisťovníctvo či zdravotníctvo, pre ktoré môže byť ekonomická kríza naopak aj príležitosťou, ako profitovať.
Čo sú akciové sektory?
Na akciovom trhu sú tisíce spoločností a často je veľmi zložité sa medzi nimi orientovať. Niektoré spoločnosti sú si však svojimi produktmi, odborom činnosti, prípadne aj vývojom ceny veľmi podobné.
Pokiaľ rôzne spoločnosti podnikajú v rovnakej činnosti, dá sa očakávať, že pre nich existujú veľmi podobné príležitosti a riziká.
Pre lepšiu orientáciu sa akciové spoločnosti delia do sektorov. Môžete teda sledovať nielen ako sa darí vybranej firme, ale aj ako si stoja ostatné spoločnosti v danom sektore. Sú obdobia, ktoré sú pre jednotlivé sektory priaznivé a naopak.
Je jasné, že v dnešnom prepojenom svete odbor činností mnohých spoločností zasahuje hneď do niekoľkých rôznych sektorov. Dané rozdelenie je teda nutné brať s rezervou.
Navyše neustále vznikajú sektory nové. Napriek tomu vám prinášame 11 hlavných sektorov, s ktorými sa môžete v súvislosti s akciami najčastejšie stretnúť.
Energetický sektor
Spadajú do neho spoločnosti, ktoré napríklad ťažia, prevážajú alebo spracovávajú ropu a zemný plyn. Prípadne vyrábajú a distribuujú elektrinu.
Tento sektor je často veľmi závislý na cene ropy. Z tohto sektora môžete napríklad obchodovať akcie spoločností Exxon Mobil, Royal Dutch Shell a Chevron.
Sektor základných materiálov
Medzi tieto materiály sa radí napríklad drevo, nerasty a kovy. V podstate sa jedná o akýkoľvek základný materiál, ktorý je následne ďalej spracovávaný. Patria sem teda napríklad rafinérie a banské a lesnícke spoločnosti.
Tento sektor je silne závislý na dopyte po základných materiáloch. Do tohto sektora patria napríklad akcie Vale alebo Praxair.
Spotrebný sektor
Do tohto sektora zaraďujeme také spoločnosti, u ktorých domácnosti míňajú svoje nadbytočné príjmy. Môže ísť o reštaurácie, hotely, výrobky pre domácnosť, služby, maloobchodné predaje atď.
Sú to maloobchodníci, oblečenie, luxusný tovar reštaurácie, autá, hotely, médiá a výrobky pre domácnosť.
Často sa jedná o už spomínané cyklické akcie. V čase hospodárskeho rastu sa týmto spoločnostiam často darí, v čase recesie dopyt po ich tovare a službách často klesá.
Do tohto sektora patria napríklad akcie Amazon, Nike a Ford.
Sektor základného spotrebného tovaru
Do tejto kategórie zaraďujeme najmä spoločnosti s tovarom každodenné potreby. Dané výrobky domácnosti nakupujú ako v čase ekonomického rastu, tak recesie.
Radí sa sem potravinárske spoločnosti, spoločnosti vyrábajúce nápoje a drogériu.
Patria sem napríklad akcie Coca-Cola, Philip Morris a PepsiCo.
Technologický sektor
Do tejto kategórie zaraďujeme nespočetné množstvo firiem, ktoré sa zaoberajú technológiami. Môže ísť o výrobcov elektronických zariadení, softvérových vývojárov, sociálne médiá atď. Medzi najznámejšie akcie určite patria akcie Google a Meta Platforms.
Finančný sektor
Do tejto skupiny patria firmy, ktorých odbor podnikania nejako súvisí s financiami. Môže ísť o banky, poisťovne, investičné poradenstvo atď.
Toto odvetvie je úzko späté s výškou úrokových sadzieb. Príkladom môžu byť akcie spoločnosti Wells Fargo, Citigroup a Goldman Sachs.
Zdravotnícky sektor
Do tejto kategórie patria spoločnosti, ktoré sú určitým spôsobom spojené s farmaceutickým priemyslom. Môže ísť o biotechnologické spoločnosti, výrobcov a distribútorov liečiv, výrobcov zariadení a zariadení pre nemocnice atď.
Zdravotníckemu sektoru sa niekedy tiež hovorí defenzívny sektor, pretože dopyt po daných produktoch neklesá ani v čase krízy. Niekedy práve naopak.
Medzi najznámejšie akcie z tejto oblasti spomeňme napríklad Johnson & Johnson, Pfizer a AstraZeneca.
Telekomunikačný sektor
Do tohto sektora zaraďujeme spoločnosti, ktoré sa nejakým spôsobom zaoberajú telekomunikáciou. Môže ísť o mobilných operátorov, poskytovateľov internetových služieb, káblové spoločnosti či výrobcov vybavenia a produktov potrebných na zabezpečenie komunikačnej siete.
Do tohto sektora patria napríklad akcie Vodafone a Telefonica.
Realitný sektor
Ako správne tušíte, sem patria spoločnosti, ktorých činnosť je nejakým spôsobom spojená s realitným trhom. Môže ísť o realitné kancelárie, makléra, developerov, stavebné spoločnosti atď.
Patria sem aj rôzne realitné fondy a REIT spoločnosti. Príkladom môže byť akcia spoločnosti Simon Property Group.
Sektor verejných služieb
Patria sem najmä firmy, ktoré zaisťujú základné služby potrebné pre domácnosti a chod spoločnosti. Ide napríklad o vodárenské a plynárenské firmy, rovnako ako o firmy zaisťujúce distribúciu elektriny. Radí sa sem ale aj poštové a doručovacie služby.
Medzi akcie v tomto odvetví patria napríklad NextEra Energy, Duke Energy a PPL.
Priemyselný sektor
Ide o veľmi široký sektor, do ktorého spadajú spoločnosti zamerané na ťažký priemysel, letectvo, dopravu, stavebníctvo atď. Medzi akcie, ktoré patria do tejto skupiny menujeme napríklad 3M, Caterpillar a Boeing.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.