Kalendárny spread reaguje na rozdiel v dátume realizácie jednotlivých opcií. Vo všetkých ostatných ohľadoch (napr. realizačná cena) sú obchodované produkty pri tejto opčnej stratégii rovnaké.
V tomto článku si vysvetlíme, ako funguje kalendárny spread a uvedieme príklady, ako je možné túto stratégiu použiť.
Čo je kalendárny spread?
Kalendárny spread je tiež známy ako časový spread alebo horizontálny spread. Vo finančnom svete sa kalendárny spread používa na obchodovanie s opciami alebo futures s rovnakou realizačnou cenou, ale s rôznym dátumom realizácie. Pri bližšom termíne expirácie vypíšeme opciu a pri vzdialenejšom nakúpime opciu. To všetko za rovnakú strike cenu.
Táto stratégia sa používa, ak sa investori domnievajú, že hodnota určitého aktíva v budúcnosti silne porastie alebo bude naopak silne klesať.
Ako zarobiť na kalendárnom spreade?
Princípom kalendárneho spreadu je zarobiť na tom, že časová hodnota sa rozpadá rýchlejšie pri opcii s predchádzajúcim dátumom expirácie. Ak sa cena podkladového aktíva počas tohto obdobia nezmení, kalendárny spread zarobí.
Dlhodobejšia opcia je však drahšia, a pokiaľ sa cena prudko pohne proti opcii (v prípade call opcie cena klesne av prípade put opcie cena vzrastie), obchod bude stratový. Pokiaľ sa cena pomaly približuje k realizačnej cene opcií, bude z rozdielu v expirácii vytvorený maximálny zisk.
Prvá opcia videálnom prípade vyprší ako bezcenná, zatiaľ čo opcia neskorším dátumom expirácie má stále časovú hodnotu a môže sa dostať do zisku. V dôsledku toho má opcia vyššiu hodnotu a zisk je tak maximalizovaný. Výhodou je, že zisk, ktorý je možné týmto spôsobom realizovať, je relatívne veľký v porovnaní s obmedzenou investíciou a obmedzenou maximálnou stratou.
Úspešné obchodovanie s opciami
Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií
Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.