Skúsení obchodníci s opciami nepochybne vedia, že americké opcie a európske opcie majú svoje odlišnosti. Aj pre začiatočníkov je dôležité poznať rozdiely medzi týmito typmi opcií. Najmä teraz, keď sú možnosti obchodovania po celom svete takmer neobmedzené.
Americký trh s opciami je veľmi rozsiahly a vyznačuje sa veľkou likviditou. Americké opcie majú preto v porovnaní s európskymi opciami množstvo výhod.
Spoznajte hlavné rozdiely medzi americkými a európskymi opciami a zistite výhody, ktoré americké opcie prinášajú.
Kedy otvára americká burza?
Európske opcie sa od amerických opcií v niekoľkých ohľadoch líšia. Najprv ale stojí za to spomenúť otváraciu dobu búrz. Americké burzy totiž otvárajú v iný čas ako burzy európske.
Hlavné obchodné hodiny americkej burzy začínajú o 15:30 a končia o 22:00 stredoeurópskeho času (SEČ). Pre európskych investorov to teda znamená, že môžu obchodovať od popoludnia do večera. Väčšina európskych búrz pritom otvára ráno. Napríklad burza v Amsterdame otvára o 9:00 a končí o 17:30 SEČ.
Otváracia doba americkej burzy: Výhoda pre európskych investorov?
Mnoho európskych investorov na burze pravidelne investuje, ale pre väčšinu z nich však trading nie je hlavným zdrojom príjmov. Často ide skôr o doplnok k ich zamestnaniu, prípadne o alternatívu k ich sporeniu. Na plánovanie svojich obchodov a kontrolu portfólia sa tak mnoho z nich dostane skôr popoludní a večer. Neskoršia otváracia doba americkej burzy tak môže byť pre mnoho z nich skôr výhodou.
Pri obchodovaní opcií je dôležité stav vášho portfólia pravidelne kontrolovať. Ceny opcií sa môžu rýchlo meniť. Dnešné obchodné platformy umožňujú kontrolu vašich obchodných pozícií kedykoľvek počas dňa aj z mobilného telefónu, napriek tomu je ale dobré venovať obchodovaniu opcií dostatok času. Mnoho európskych investorov si ho však môže nájsť až po pracovnom čase.
Likvidita opcií a americké opcie: Výhoda užších spreadov
Hlavný argument pri porovnávaní cenných papierov alebo opcií sa takmer vždy točí okolo likvidity. Likvidita opisuje, do akej miery je možné aktívum alebo cenný papier rýchlo kúpiť alebo predať na trhu za cenu, ktorá odráža jeho skutočnú hodnotu.
Spread je rozdiel medzi nákupnou (ask) a predajnou cenou (bid). Keď opciu kúpite, zaplatíte dopytovú cenu. Keď predáte, dostanete ponukovú cenu. Objednávky je možné samozrejme zadávať limitným príkazom v rozmedzí spreadu. Nemáte však záruku, že sa príkaz uskutoční. Pri obchodovaní opcií nám tak vďaka spreadu môžu vznikať dodatočné náklady.
Likvidita opcií teda môže výrazne ovplyvniť vaše zisky. Americké trhy sú mnohonásobne väčšie ako európske. Väčší počet tvorcov trhu (market makers), ktorí spolu súťažia, znamená, že spready medzi ponukovými a dopytovými cenami sú veľmi malé. Americké opcie tak majú často užšie spready ako európske opcie. To je spôsobené veľkými objemami kontraktov, ktoré sa denne obchodujú. Napríklad priemerný objem opcií na Tesle obchodovaných za 1 deň je viac ako 1 milión kontraktov.
Je teda dôležité si uvedomiť, že nepriame náklady vo forme spreadu majú obrovský vplyv na výkonnosť vašich investičných stratégií. Z dlhodobého hľadiska to môže byť dokonca kľúčový faktor, ktorý rozhodne, či je vaša stratégia zisková alebo stratová.
Americké opcie: Obrovská ponuka akcií
Ďalším dôležitým bodom je veľké množstvo rôznych akcií, ktoré sú obchodovateľné na amerických trhoch. Celkom je v USA asi 4 500 akcií, pri ktorých je možné obchodovať s opciami. To je skutočne veľká ponuka. Na väčšine európskych búrz nájdete iba zlomok tohto čísla. Navyše je likvidita prakticky nulová a spready obrovské. To je ďalšia nevýhoda pre európske opcie.
Úspešné obchodovanie s opciami
Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií
Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.