Čo je kalendárny spread a aké sú jeho výhody a riziká?

od Ondřej Likeš

Kalendárny spread reaguje na rozdiel v dátume realizácie jednotlivých opcií. Vo všetkých ostatných ohľadoch (napr. realizačná cena) sú obchodované produkty pri tejto opčnej stratégii rovnaké.

V tomto článku si vysvetlíme, ako funguje kalendárny spread a uvedieme príklady, ako je možné túto stratégiu použiť.

Čo je kalendárny spread?

Kalendárny spread je tiež známy ako časový spread alebo horizontálny spread. Vo finančnom svete sa kalendárny spread používa na obchodovanie s opciami alebo futures s rovnakou realizačnou cenou, ale s rôznym dátumom realizácie. Pri bližšom termíne expirácie vypíšeme opciu a pri vzdialenejšom nakúpime opciu. To všetko za rovnakú strike cenu.

Táto stratégia sa používa, ak sa investori domnievajú, že hodnota určitého aktíva v budúcnosti silne porastie alebo bude naopak silne klesať.

Ako zarobiť na kalendárnom spreade?

Princípom kalendárneho spreadu je zarobiť na tom, že časová hodnota sa rozpadá rýchlejšie pri opcii s predchádzajúcim dátumom expirácie. Ak sa cena podkladového aktíva počas tohto obdobia nezmení, kalendárny spread zarobí.

Dlhodobejšia opcia je však drahšia, a pokiaľ sa cena prudko pohne proti opcii (v prípade call opcie cena klesne av prípade put opcie cena vzrastie), obchod bude stratový. Pokiaľ sa cena pomaly približuje k realizačnej cene opcií, bude z rozdielu v expirácii vytvorený maximálny zisk.

Prvá opcia videálnom prípade vyprší ako bezcenná, zatiaľ čo opcia neskorším dátumom expirácie má stále časovú hodnotu a môže sa dostať do zisku. V dôsledku toho má opcia vyššiu hodnotu a zisk je tak maximalizovaný. Výhodou je, že zisk, ktorý je možné týmto spôsobom realizovať, je relatívne veľký v porovnaní s obmedzenou investíciou a obmedzenou maximálnou stratou.

Úspešné obchodovanie s opciami

Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií

Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Kalendárny spread a jeho riziká

Ďalším rizikom je, že ceny porastú príliš rýchlo. V takom prípade sa opcia skratším termínom expirácie môže dostať “do peňazí” a jej spätný odkup bude drahšia. Navyše, ak majú opcie veľkú vnútornú hodnotu, časová hodnota klesá rýchlejšie, pretože časový faktor nie je v tento moment pre danú opciu pozitívny.

Ak sa trend opäť pohne opačným smerom, môže dôjsť aj k strate vnútornej hodnoty. Strata však zostáva obmedzená, pretože obe opcie majú rovnakú realizačnú cenu. Zisk alebo strata z kalendárnych spreadov je preto zmenou podkladového aktíva ovplyvnená iba nepriamo.

Kalendárny spread je možné použiť ako pri predajných, tak pri kúpnych opciách. Pri put spreadoch očakávate pokles, zatiaľ čo pri call spreadoch je ideálnym výsledkom nárast.

Menej obvyklým postupom, ktorý je však možný aj pri opciách, je otvorenie reverzného spreadu. V tomto prípade stavíte na krátkodobý a rýchly pohyb počas krátkeho obdobia, čo znižuje hodnotu opcie dlhšou dobou expirácie. Túto reverznú konštrukciu však komplikuje skutočnosť, že väčší pohyb výrazne zvyšuje hodnotu opcie neskorším dátumom expirácie.

Kalendárny spread – príklad

Nákupom kalendárneho spreadu teda využívate rozdiel v rýchlosti rozpadu časovej hodnoty opcií. Opciam dlhšou dobou splatnosti sa časová hodnota rozpadá pomalšie ako opciám skratšou dobou splatnosti.

V princípe kúpite a predáte rovnaké množstvo kúpnych alebo predajných opcií s rovnakou strike cenou. Pri tejto formácii platíte prémiu, ale máte kladnú hodnotu theta. To znamená, že plynutie času je pre vás výhodné. Riziko je obmedzené na výšku zaplateného opčného prémia.

V príklade sú vykonané nasledujúce transakcie:

Nákup: call opcie s realizačnou cenou 40 USD a dátumom expirácie v júni

Predaj: call opcie s realizačnou cenou 40 USD a dátumom expirácie v apríli

Kalendárny spread a praktický príklad

Platnosť opcií vyprší v rôznych časoch. Pokiaľ opcia skratšia dobou splatnosti vyprší v apríli, opcia so splatnosťou v júni má stále vnútornú hodnotu. Môžete sa rozhodnúť túto opciu predať a realizovať zisk, alebo vypísať novú opciu s kratšou dobou splatnosti.

Obchodovanie opcií prostredníctvom LYNX

Obchodujte opcie na akcie, indexové opcie alebo opcie na futures ľahko a rýchlo na mnohých opčných burzách po celom svete. Prostredníctvom online brokera LYNX je možné obchodovať opcie na akcie na viac ako 3.000 amerických akcií. Získajte prístup k efektívnym opčným nástrojom ako je OptionTrader, OptionPortfolio, ComboTrader a Option Strategy Lab, ktoré posúvajú analýzu opcií a jednoduchosť zadávania opčných pokynov a kombinácií na vyššiu úroveň.

Prečítajte si tiež:

Diverzifikácia portfólia: Ako znížiť investičné riziko?

Komentáre vypnuté na Diverzifikácia portfólia: Ako znížiť investičné riziko?

Akcie ropy 2024: Spoznajte výhody a riziká ropných akcií

Komentáre vypnuté na Akcie ropy 2024: Spoznajte výhody a riziká ropných akcií

Dividendové ETF a ich špecifiká: Spoznajte FGEQ

Komentáre vypnuté na Dividendové ETF a ich špecifiká: Spoznajte FGEQ

Cena zlata na maximách. Aký bude vývoj ceny zlata v roku 2025?

Komentáre vypnuté na Cena zlata na maximách. Aký bude vývoj ceny zlata v roku 2025?

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Calendar spread: inspelen op verschillende looptijden. LYNX [online]. Vydané 30. 6. 2022 [cit. 5. 10. 2022]. Článok nájdete tu.

Vše o možnostech

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX