Aké sú výhody obchodovania futures? Ako funguje obchodovanie a aké typy futures existujú? Ako začať futures obchodovanie?
V tomto článku vám všetko podrobne vysvetlíme. Ukážeme si, aké existujú typy futures a pozrieme sa na výhody a nevýhody obchodovania tohto burzového inštrumentu. Viete, kto futures obchoduje najčastejšie a s najväčším ziskom? Predstavíme vám jednotlivé skupiny obchodníkov a tiež odporučíme, kde s futures začať.
Po prečítaní tohto sprievodcu budete určite o krok bližšie k tomu, ako začať futures obchodovať. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s futures, kliknite sem.
- Čo sú futures?
- História futures – alebo ako to všetko začalo?
- Aká je špecifikácia futures kontraktov?
- Ako funguje obchodovanie futures?
- Aké typy futures existujú?
- Kde sa futures kontrakty obchodujú?
- Kto obchoduje futures?
- Prečo obchodovať futures: aké sú výhody a nevýhody?
- Ako môžem začať obchodovať futures?
- Akého brokera zvoliť pre obchodovanie futures?
Čo sú futures?
Futures kontrakty (skrátene len futures) sú dohody dvoch strán o smene určitého podkladového aktíva za vopred stanovenú cenu k vopred určenému dátumu.
Sú to zmluvy, ktoré kupujúceho zaväzujú k nákupu určitého aktíva a predávajúceho na predaj daného aktíva. Aktívom, ktoré je možné cez futures kontrakt obchodovať, môžu byť fyzické komodity (ropa, káva, kukurica a pod.), alebo finančné nástroje (akciové indexy).
Dôležité je, že zmluvy o futures podrobne opisujú kvalitu a množstvo podkladového aktíva; sú tzv. štandardizované tak, aby uľahčovali obchodovanie na burze s futures. Niektoré môžu vyžadovať fyzickú dodávku aktíva, zatiaľ čo iné sú vysporiadané v hotovosti.
História futures – alebo ako to všetko začalo?
Futures kontrakty vznikli ako prirodzená reakcia producentov poľnohospodárskych komodít, ktorí si chceli zabezpečiť odbyt svojej úrody za jasnú a vopred určenú cenu, na ktorú nebudú mať vonkajšie meniace sa podmienky vplyv.
Historické pramene hovoria o tom, že prvé zmluvy podobné futures sa objavili už v starovekej Číne okolo roku 4000 pr.n.l. prvé historicky dochované futures zmluvy pochádzajú až zo 17. storočia n.l.
Predstavte si, že ste pestovateľom pšenice v 18. storočí a potrebujete si zaistiť financovanie svojho sezónneho podnikania. Ak chcete vypestovať potrebné množstvo plodiny, potrebujete pochopiteľne financie na prevádzku a správu poľa, platy zamestnancov, opravu strojov, prenájom skladov a pod.
Vy ale toľko nemáte, a preto prídete s nápadom, že niekomu svoju – ešte nevypestovanú – pšenicu predpredáte.
Dokážete si celkom dobre spočítať, koľko ton pšenice môžete vypestovať a koľko vás to bude asi stáť a túto cenu budete požadovať po niekom, kto vašu – zatiaľ nevypestovanú – pšenicu bude chcieť kúpiť.
Dohovoríte sa medzi sebou, že vy ako farmár dodáte potrebné množstvo pšenice (povedzme 100 ton) do vopred stanoveného dátumu v budúcnosti (napr. od dnes presne za jeden rok) za vopred dohodnutú cenu (10 000 grajciarov).
Spísaním takejto dohody vzniká futures kontrakt. S touto zmluvou potom mohol ísť farmár do banky a použiť ju ako istinu pre pôžičku pre svoje podnikanie.
Takáto zmluva bola pochopiteľne výhodná pre obe strany. Farmár si zabezpečí odbyt a získa financie na prevádzku svojho podnikania odberateľ (napríklad majiteľ mlyna) sa nemusí starať a vie, že mu do roka na dvor doveziete 100 ton pšenice a vie vopred koľko za ňou zaplatí.
Pochopiteľne každá minca má dve strany a aj tu sa časom sa ukázalo, že ne vždy sú výhodné pre obe strany. Mohlo sa totiž stať, že v daný rok bolo obrovské sucho a veľká časť úrody bola zničená. Sto ton pšenice nakoniec malo oveľa vyššiu hodnotu, než ktorá bola napísaná v zmluve.
V takom prípade farmár prišiel o veľkú časť potenciálneho zisku, pretože pšenicu musel predať za vopred dohodnutú cenu, aj keď aktuálna cena pšenice bola násobne vyššia. Naopak majiteľ mlyna pekne zarobil, pretože v čase, keď bola pšenica drahá mal zazmluvnené, že 100 ton dostane za vopred dohodnutú cenu.
V priebehu času sa futures kontrakty ukázali ako dobrý nástroj pre špekulovanie so snahou rýchlo zbohatnúť. Začali ich nakupovať aj tí, ktorí nemali s pestovaním pšenice alebo pečením chleba nič spoločné ale žili v nádeji, že ich úroda bude aktuálny rok zlá a oni svoje lacno nakúpené futures predajú drahšie.
Keď sa ale stalo, že úroda naopak bola veľmi vydarená a cena pšenice klesla na minimum, museli kontrakt predať lacnejšie a prijať stratu.
Odtiaľ je už len kúsok na burzové obchodovanie s futures tak, ako ho poznáme teraz. Ešte predtým ale muselo dôjsť k tzv. “štandardizácii” futures. Nie každý farmár mal totiž pšenicu rovnako kvalitnú a nie každý futures kontrakt bol napísaný na dodávku 100 ton presne do roka za cenu 10 000 grajciarov.
Aktuálne burzové obchodovanie futures je špecifické práve pre veľmi jasné pravidlá pokiaľ ide o špecifikáciu konkrétneho futures.
Pochopiteľne sa neobchoduje len s pšenicou, ale s mnohými ďalšími komoditami, a mimo to aj s mnohými finančnými produktmi, ktoré sa môžu nezasväteným javiť pomerne abstraktne. O špecifikáciách a štandardizácii futures si bližšie povieme ďalej.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX