Čo je contango a backwardation?

od Tomáš Stráník

V tomto článku

Contango a Backwardation
Contango a backwardation sú pojmy, ktoré vyjadrujú vzťah medzi spotovou cenou a futures kontraktmi. Kedy a prečo sú futures kontrakty drahšie ako aktuálna trhová cena? A môže nastať opačná situácia?

Prečítajte si všetko dôležité o contangu a backwardation. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s futures, kliknite sem.

Čo sú futures?

Aby sme pochopili contango a backwardation, je potrebné sa najprv oboznámiť s podstatou futures kontraktov. Ide o dohodu medzi dvoma stranami o nákupe a predaji určitého podkladového aktíva za pevnú cenu vo vopred stanovený deň. Táto zmluva zaväzuje kupujúceho kúpiť a predávajúceho predať dané aktívum. Podkladovým aktívom, s ktorým možno obchodovať prostredníctvom futures kontraktu, môžu byť fyzické komodity (napr. ropa, káva, kukurica) aj finančné nástroje (napr. akciové indexy).

Dôležitým aspektom futures kontraktov je, že podrobne špecifikujú kvalitu a množstvo podkladového aktíva, čím sa stávajú tzv. štandardizovanými zmluvami. Tieto štandardizácie uľahčujú obchodovanie futures na burzách. Niektoré kontrakty vyžadujú fyzické dodanie aktíva, zatiaľ čo iné sa vyrovnávajú v hotovosti.

U online brokera LYNX sa však o fyzické dodanie komodity nemusíte starať, pretože systém automaticky uzavrie vašu pozíciu tesne pred dátumom exspirácie (pokiaľ tak neurobíte sami). Viac informácií o ponuke a možnostiach otvorenia účtu nájdete na stránke LYNX: Futures broker pre neobmedzené obchodovanie futures. LYNX poskytuje svojim klientom platformy s nástrojmi na obchodovanie futures a ďalších inštrumentov. Ide o TWS (Trader Workstation) a investičnú platformu LYNX+.

Viac informácií o futures nájdete v našom článku Obchodovanie futures: Obchodovanie futures: Sprievodca & odpovede na 10 zásadných. Skôr ako si vysvetlíme pojmy contango a backwardation, zastavme sa ešte u spotových cien.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Čo je spotová cena?

Spotová cena je aktuálna trhová cena aktíva, ktorá je k dispozícii k okamžitému obchodu na trhu. Spotová cena sa môže v priebehu dňa meniť podľa aktuálnej ponuky a dopytu.

V súčasnosti môžete kúpiť (bid) alebo predať (ask) aktívum za spotovú cenu bez toho, aby ste museli čakať na nejaký budúci čas alebo na exspiráciu kontraktu. Je to cena platná v danom čase a môže sa meniť v závislosti od trhových podmienok, udalostí alebo ekonomických faktorov.

Spotová cena sa často porovnáva s cenami futures alebo forwardových kontraktov, ktoré určujú cenu, za ktorú možno aktívum kúpiť alebo predať v budúcnosti. Tieto futures kontrakty majú svoje vlastné ceny, ktoré môžu byť vyššie alebo nižšie ako aktuálna spotová cena v závislosti od očakávaného vývoja na trhu a rizík spojených s dodávkou a skladovaním.

Spotová cena je kľúčovým faktorom pre investorov a obchodníkov, ktorí sa snažia kúpiť alebo predať určité aktíva na trhu. Teraz si vysvetlíme pojmy contango a backwardation, keďže tieto pojmy súvisia s rozdielnou cenou futures v porovnaní so spotovou cenou.

Čo je to contango?

Contango nastáva v situácii, kedy sú ceny futures vyššie ako spotová cena podkladového aktíva (aktuálna trhová cena). Tento jav je spôsobený neistotou, očakávaním rastu cien a nákladmi započítanými do ceny futures kontraktov (najčastejšie sa jedná o náklady na skladovanie a poistenie). Mnohé komodity je totiž nutné niekde fyzicky skladovať, čo zvyčajne stojí peniaze.

Na ilustráciu si predstavme, že súčasná spotová cena ropy je 50 USD za barel. Cena futures kontraktov na dodávku ropy za tri mesiace je však 55 USD za barel. Táto vyššia cena futures kontraktov len odráža náklady na skladovanie ropy počas troch mesiacov, poistenie a ďalšie.

V nasledujúcom grafe je spotová cena nižšia ako cena futures, čo vytvára vzostupnú forwardovú krivku. Tento trh je v contangu a futures kontrakty sa obchodujú s prémiou oproti spotovej cene. Futures kontrakty s fyzickou dodávkou môžu byť v contangu v dôsledku fundamentálnych faktorov, o ktorých sme už hovorili vyššie.

Contango: Cena vzdialenejších futures kontraktov rastie
Contango: Cena vzdialenejších futures kontraktov rastie. Zdroj: CME Group (28. 6. 2024)

Ceny futures sa môžu časom meniť s ohľadom na to, ako účastníci trhu menia svoje názory na budúcu očakávanú spotovú cenu. Forwardová krivka sa teda v priebehu času mení a môže sa posunúť z contanga do backwardation.

Čo je to backwardation?

Backwardation nastáva vtedy, keď je spotová cena vyššia ako ceny vzdialenejších futures kontraktov. To znamená, že ceny futures kontraktov s dlhšou dobou splatnosti sú nižšie ako ceny futures kontraktov s kratšou dobou splatnosti. Je to opak contanga. Backwardation môže vzniknúť v dôsledku krátkodobého nedostatku komodity alebo vysokého dopytu po okamžitom dodaní.

Backwardation: Cena vzdialenejších futures kontraktov klesá
Backwardation: Cena vzdialenejších futures kontraktov klesá. Zdroj: CME Group (28. 6. 2024)

Na vyššie uvedenom grafe je spotová cena vyššia ako cena futures kontraktu, čo vytvára klesajúcu (inverznú) krivku, ktorá je v backwardation. Aj v prípade backwardation sú náklady (skladovanie, poistenie atď.) zahrnuté v cene futures kontraktu. Silný rast dopytu po danej komodite (alebo pokles ponuky) však spôsobil, že aktuálna spotová cena je aj tak vyššia ako vzdialenejšie futures kontrakty. Backwardation sa často vyskytuje u komodít, ktoré sú vystavené krátkodobému nedostatku (napr. zemný plyn počas zimnej sezóny).

Contango a backwardation: Prínosy a úskalia pre investorov

Nákup futures kontraktov v contangu môže byť pre investorov nevýhodný, ak nedôjde k nárastu spotovej ceny podkladového aktíva. Predpokladajme, že investor kúpi futures kontrakt za 55 USD a drží ho až do exspirácie, keď je spotová cena stále 50 USD. Investor teda kúpil ropu za vyššiu cenu, ako je jej súčasná trhová hodnota, čo vedie k strate.

Pre dlhodobých investorov, ktorí rolovali futures kontrakty (presúvali svoje pozície z jedného kontraktu na kontrakty s neskoršou exspiráciou), môže byť contango tiež nevýhodné. Proces rolovania v contangu znamená, že investor neustále nakupuje drahšie futures kontrakty a predáva lacnejšie. U backwardation je to naopak a rolovanie v tomto prípade môže byť pre investorov ziskové.

Tieto príklady však predpokladajú, že cena podkladového aktíva zostáva konštantná. V praxi však práve kolísanie ceny podkladového aktíva často rozhoduje o tom, či investor dosiahne zisk alebo stratu. Pre obchodníkov s futures je však dobré brať contango a backwardation do úvahy. Z tohto dôvodu by mali pozorne sledovať trhové podmienky a faktory, ktoré ich môžu ovplyvniť. Medzi ne patria sezónne trendy, úrokové sadzby, skladovacie kapacity a očakávania budúcich cien.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Co je contango a backwardation? (3. 7. 2024); lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/futures/zaklady-futures/contango-a-backwardation

Chceli by ste obchodovať na burze?

Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac o online brokerovi LYNX.


Chceli by ste obchodovať na burze?

Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac o online brokerovi LYNX.