Trhy môžu v extrémnych podmienkach klesnúť aj o viac ako 60%. Ak však svoje ETF portfólio vybudujete správne, malo by byť dostatočne odolné na väčšinu trhových podmienok.
Dokáže vaše ETF portfólio obstáť počas finančnej krízy? Postupujte podľa týchto šiestich krokov a ochráňte tak svoj kapitál v turbulentných časoch.
Možno predvídať príchod a priebeh finančnej krízy?
V posledných niekoľkých týždňoch spôsobila pandémia koronavírusu prudký pokles cien na všetkých globálnych akciových trhoch. Musíme si uvedomiť, že striedanie ekonomickej konjunkcie a recesie je prirodzený proces. Príchod krízy na finančných trhoch je vždy nevyhnutný, len nie je jasné, kedy to bude. Navyše nie je možné s istotou predvídať jej priebeh.
Správcovia fondov často zaisťujú riziká pomocou derivátov. Náklady na tieto stratégie však odhrýza obrovský kus z návratnosti investorov. Navyše neexistuje žiadna záruka, že tieto stratégie dlhodobo skutočne fungujú. Mnoho fondov nedokázalo po odpočítaní poplatku udržať krok s nárastom indexu S&P 500 po kríze v roku 2008.
Môžu tieto stratégie uspieť po aktuálnej kríze? Finančná kríza je tiež často označovaná tzv. fenoménom čierne labute. Zmysel fenoménu “Black Swan”, ako ho popisuje krízový teoretik Nassim Taleb, spočíva v tom, že daný jav presahuje hranice súčasného modelovania rizík.
Ak teda nemožno predvídať, kedy vypukne finančná kríza, ani ako bude prebiehať, potrebujeme taký plán, ktorý je odolný voči čo najväčším možným rizikovým scenárom, bez toho by bol neudržateľne nákladný.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.