Index VIX, čiže index volatility, je pre investorov horúcou témou. Často sa o ňom hovorí ako o indexe strachu. Odráža totiž aktuálnu nervozitu na trhoch.
Nie každému je ale jasné, čo presne index VIX hovorí.
V tomto článku si toto rozvedieme a ukážeme si, čo vlastne index volatility ukazuje a ako z neho profitovať.
Čo je index VIX?
Index VIX je meradlom volatility na trhoch. Jeho hodnota je odvodená z implicitnej volatility opcií na S&P 500 index. Do výpočtu sa zahŕňajú call a put opcie, ktoré majú do expirácie 23 až 37 dní. V priemere sa teda bavíme o opciách s 30 dennou expiráciou, ktorých implikovaná volatilita slúži ako základ pre výpočet hodnoty VIXu.
Čo je to volatilita?
Voatilita značí kolísavosť ceny určitého aktíva. Ukazuje, ako veľmi a ako často sa cena mení. Volatilita znamená pohyblivosť ceny. Ak je volatilita veľká, cena sa pohybuje rýchlo a výrazne, index VIX rastie. Ak je malá, cena sa pohybuje pomaly a táto, index VIX klesá.
S volatilitou rastie miera rizika. Ak je veľká volatilita, rizikovosť sa zvyšuje, ak je malá, znižuje sa.
Ak hovoríme o volatilite, musíme pripomenúť, že existujú dva typy. Historická volatilita a implikovaná volatilita. Historická volatilita jednoducho ukazuje, ako veľmi sa cena hýbala v minulosti. Implikovaná volatilita je volatilita očakávaná do budúcnosti. Vzhľadom na to, že index VIX je počítaný z implikovanej volatility, budeme sa v tomto článku venovať iba jej.
Čo index VIX hovorí investorom?
Ako ste si asi sami všimli, volalita akcií či iných aktív rastie v časoch neistoty, strachu alebo ohrozenia. Ak cena padá, padá spravidla oveľa rýchlejšie a prudšie ako keď rastie. Investori v tom čase panikária, zbavujú sa pozícií, rastie volume a rastie aj volatilita. V prepadoch je index VIX výrazne vyšší.
Keď cena naopak rastie, je pohoda a pokoj, index VIX je na nízkych hodnotách. Videli sme to v posledných mesiacoch na akciových trhoch v USA, kedy sa VIX dostával na svoje historicky najnižšie hodnoty vôbec. Spravidla aj pohyb nahor je tiahli, pomalý a dlhý. Preto sa aj nákupné pozície nazývajú “long” (teda dlhé, s predpokladom, že takýto obchod budeme držať dlho), zatiaľ čo predajné sú “short” (teda krátke).
Úspešné obchodovanie s opciami
Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií
Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.
Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX