Joseph Piotroski je tak trochu iným typom investora. Rozhodne sa nejedná o obchodníka typu Gordon Gecko. On totiž vlastne žiadnym investorom ani nie je. Je “obyčajným” akademikom a popri tom tiež autorom komplexných vedeckých článkov o účtovníctve a finančnom hodnotení podnikov. Napriek tomu sa mu v investičnej branži podarilo dostatočne rozvíriť prach a mnoho jeho študentov úspešne používa jeho obchodné postupy dodnes.
V roku 1989 dokončil Piotroski svoje štúdium účtovníctva na Illinoiskej univerzite. Práve tu bol položený základ jeho budúceho úspechu, pretože všetky jeho investičné kritériá sú odvodené od účtovných zásad a vzťahov. Pre nás (aj jeho ďalších študentov) je to dobrá správa, pretože to znamená, že kritériá investičného úspechu jeho metódy sú veľmi dobre merateľné.
Po štúdiách išiel Piotroski pracovať ako daňový poradca pre firmu Coopers & Lybrand a následne potom študoval MBA (Master of Business Administration) na Indiana University. Po promócii sa usadil na Michiganskej univerzite, kde učil a získal titul Ph.D. Ďalšou zastávkou jeho kočovného života bola Chicagská univerzita, kde vyučoval účtovníctvo. V roku 2007 potom presídlil na Stanfordskej univerzitu, kde pôsobí dodnes.
V čase svojho pôsobenia na Chicagskej univerzite Joseph Piotroski napísal v roku 2000 významný článok s názvom “Value Investing: The Use of Historical Financial Statement Information to Separate Winners from Losers” (Hodnotové investovania: Využitie informácií historických účtovných výkazov k oddeleniu víťazov od porazených).
V tomto článku sa Piotroski venuje vysvetleniu úspešnej investičnej stratégií, ktorá je založená na akciách s vysokým pomerom účtovnej hodnoty / trhovej hodnoty (tzv. B / M pomer čiže book-to-market ratio). Tento prístup je protikladom k Dremanovej stratégii, ktorá používa pomer opačný, teda kurz / účtovná hodnota. Dreman však robí výber zo spodných 20% akcií a Piotroski naopak z horných 20% akcií.
Spomínaný pomer nie je ale tým, čím Piotroski vstúpil na známosť. Rozhodne nebol prvým, kto ho použil. Pri svojich výskumoch si však uvedomil, že mnohé spoločnosti vykazuje vysoký pomer účtovná hodnota / trhová hodnota z dôvodu vážnych finančných problémov. Cieľom jeho článku bolo teda prísť s metódou, ktorá odlíši sľubné spoločnosti od tých, ktoré sú vo vážnych finančných problémoch.
Joseph Piotroski vyhľadáva akcie s najvyšším pomerom účtovná hodnota / trhová hodnota. Vybrané akcie potom podrobuje ďalšiemu skúmaniu z pohľadu súvahy. Zaujíma sa o výnosnosť, pákový efekt a prevádzkovú efektivitu. Za pomocou vybraných indikátorov potom skúma, ako sa akciám darí v porovnaní s predošlým rokom.
Dlhodobý ukazovateľ zadlženosti (Debt to Equity Ratio) by mal klesať. Current Ratio je pomer medzi krátkodobými aktívami (current Assets) a krátkodobými pasívami (current liabilities) spoločnosti. Tento pomer by mal podľa Piotroskiho rásť. Hrubá marža by mala tiež rásť, rovnako ako obrat aktív.
Počet akcií v obehu by sa v ideálnom prípade nemal zvyšovať. Zvyšujúci sa počet akcií často značí, že spoločnosť nie je schopná inak generovať potrebný kapitál.
Piotroski pri svojich výskumoch tiež zistil, že menším spoločnostiam s vysokým pomerom účtovná hodnota / trhová hodnota, dokážu často prekvapiť viac ako väčšie spoločnosti. To vysvetľuje tým, že menšie spoločnosti sú často pod menším drobnohľadom analytikov a veľa príležitostí tak zostáva neobjavených.
Finančne zdravej spoločnosti s vysokým pomerom účtovná hodnota / trhová hodnota, často ponúkajú veľkú príležitosť na zhodnotenie investícií.
Postup je jednoduchý. Najprv vyberieme akcie s vysokým pomerom účtovnej hodnoty k trhovej hodnote. Potom danú akciu zanalyzujeme podľa konkrétnych bodov spomenutých vo výberových kritériách vyššie (počínajúc bodom 2). Ak vybraná akcie spĺňa dané kritérium, pridelíme jej bod. Celkom teda môže získať až 9 bodov. Akcie, ktorá získa 8 až 9 bodov, si zaslúži väčšiu pozornosť.