Akonáhle sa umiernila situácia okolo Covid-19, ochladli aj trhy s biotechnologickými akciami. Začína sa však hovoriť o novej hrozbe v podobe opičích kiahní. Tá by mohla zapríčiniť nový úsvit biotechnologických akcií. Otázkou však je, či sú opičie kiahne reálnou hrozbou. Ak áno, biotechnologické akcie by mohli posilňovať. V rámci dnešného príspevku si preto predstavíme niekoľko biotechnologických spoločností, ako je napríklad Emergent Biosolutions, Chimerix, Siga Technologies a ďalšie. Zoznámime vás aj s aktuálnou situáciou ohľadom tohto druhu kiahní a ako sa šíria.
Čo sú to opičie kiahne?
Opičie kiahne sú infekčné vírusové ochorenie. Svoje pomenovanie si získali vďaka prvému nálezu v Dánsku pri privezených opiciach v 50. rokoch. Začínajúce prejavy ochorenia zahŕňajú horúčku, bolesť hlavy, svalov, zdurenie lymfatických uzlín a pocit únavy. To je nasledované vyrážkou vo forme pľuzgierikov, z ktorých následne vzniknú chrastičky. Časové oneskorenie medzi nákazou a prvými symptómami je približne 10 dní a symptómy pretrvávajú 2 až 4 týždne. Podľa niektorých odborníkov môžu opičie kiahne spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktoré môžu pretrvávať až 4 mesiace.
Opičie kiahne sú teda ochorenia spôsobené vírusom z rovnakej rodiny ako kiahne. Avšak podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) nie sú až tak závažné. Avšak CDC dodáva, že za určitých okolností môžu opičie kiahne usmrtiť až 1 z 10 ľudí, ktorí sa touto chorobou nakazia. A to na základe pozorovaní v Afrike.
V Afrike sa bojuje s opičími kiahňami prostredníctvom vakcíny proti pravým kiahňam. Uvedená vakcína je spoľahlivá až z 85 %. Avšak proti pravým kiahňam sa neočkuje zhruba 40 až 50 rokov, pretože boli úplne odstránené. Chránení sú preto iba ročníky pred rokom 1980.
Ako sa opičie kiahne šíria?
Nákaza vírusu opičích kiahní sa v Severnej Amerike a Európe primárne šíri pohlavným stykom medzi mužmi. S približne 200 potvrdenými a podozrivými prípadmi v najmenej tuctu krajín, čo 23. mája uviedli predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Epidémia sa počas minulého týždňa rýchlo rozšírila po celej Európe a Severnej Amerike a očakáva sa, že nákaza sa bude šíriť ďalej. Lekári sa zároveň čoraz viac zameriavajú na hľadanie symptómov, ktoré táto choroba spôsobuje. Dve potvrdené a jeden podozrivý prípad opičích kiahní v Spojenom kráľovstve boli nahlásené WHO práve pred 10 dňami. Čo je prvý prípad mimo Afriky, kde sa vírus nachádzal posledných 40 rokov. Jeho cirkulácia sa však pohybovala na nízkych úrovniach.
V Európe sa síce opičie kiahne vyskytovali, ale iba u cestovateľov, ktorí predtým zdržiavali v Afrike. A to iba niekoľko prípadov za predchádzajúcich 5 rokov. Súčasné zaznamenané nákazy sú preto špecifické tým, že nakazenia s príznakmi v Afrike vôbec neboli.
Európske krajiny už potvrdili desiatky prípadov, čo je najväčšou nákazou opičích kiahní na kontinente. USA a Kanada majú zatiaľ aspoň päť potvrdených a niekoľko podozrení. Belgicko okrem iného práve zaviedlo povinnú 21-dňovú karanténu pre pacientov s opičími kiahňami. V SR bol potvrdený prvý prípad nákazy.
Vírus sa šíri úzkym kontaktom s ľuďmi, zvieratami alebo materiálom infikovaným vírusom. Do tela sa dostáva cez porušenú kožu, dýchacie cesty, oči, nos a ústa. Hoci sa predpokladá, že k prenosu z človeka na človeka dochádza aj prostredníctvom kvapôčok, tento spôsob podľa CDC vyžaduje dlhodobý priamy kontakt s nakazeným.
Vírus sám o sebe nie je pohlavne prenosná infekcia, ktorá sa šíri iba spermiou a vaginálnymi tekutinami. Z doterajších správ by sa to mohlo zdať, pretože najväčší nárast prípadov je medzi homosexuálnymi mužmi. Ako sme si už ale povedali, opičie kiahne sa šíria aj bežným osobným kontaktom s nakazeným. Opičie kiahne okrem toho dokážu prežiť aj mimo tela hostiteľa pomerne dlhú dobu.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Investori a obchodníci majú s investičným účtom prostredníctvom LYNX priamy prístup na národné a medzinárodné burzy v Európe, USA a Ázii. Obchodujte na 135 trhoch, v 33 krajinách a v 23 menách. Zistite viac na Prehľad produktov & búrz