Akcie leteckých spoločností v roku 2022: 3 tipy pre vaše portfólio

od Ondřej Likeš

V tomto článku

American Airlines
ISIN: US02376R1023
|
Ticker: AAL --- %

---
USD
---% (1D)
1W ---
1M ---
1Y ---
Prejsť na American Airlines Akcie

Investovanie do leteckých spoločností je veľmi populárne už niekoľko desaťročí. Spoločnosti Air France a American Airlines priťahujú pozornosť investorov a špekulantov. Počas pandémie koronaviru sa ceny akcií leteckých spoločností kvôli prísnym obmedzeniam cestovania prepadli. V súčasnej dobe sa odvetvie zápasí s vysokými cenami pohonných hmôt, čo sťažuje oživenie. V tomto článku sa venujeme najnovšiemu vývoju. Tiež sa s vami podelíme o najlepšie letecké akcie.

Investovanie do akcií leteckých spoločností

Letecký priemysel je z historického hľadiska trhom, do ktorého je ťažké investovať. Warren Buffett sa dlhé roky tomuto odvetviu vyhýbal (nakoniec investoval do štyroch najväčších amerických leteckých spoločností). Letecké spoločnosti podnikajú v ošemetnej oblasti. Jedná sa o kapitálovo veľmi náročné odvetvie a konkurencia je silná. Väčšina leteckých spoločností je stratová a toto odvetvie má dlhú históriu bankrotov.

Odvetvie leteckej dopravy má mnoho charakteristických rysov oligopolu, keď výrobok alebo službu ponúka iba niekoľko veľkých dodávateľov. Na celom svete je registrovaných viac ako 5 000 leteckých spoločností, z ktorých približne 2 300 sídli v Spojených štátoch. Približne desiatka leteckých spoločností však zabezpečuje približne 50 % všetkých príjmov.

V rámci oligopolnej formy trhu je konkurencia veľmi silná. O podiel na trhu súťaží niekoľko veľkých poskytovateľov. Ale rozlíšiť medzi nimi je veľmi ťažké. Lietadlo vás dopraví z bodu A do bodu B, takže výsledok je v konečnom dôsledku u každej leteckej spoločnosti rovnaký. Poskytovatelia si preto budú neustále konkurovať, aby sa odlíšili. V leteckom priemysle sa tak deje predovšetkým na základe ceny, ale aj napríklad vďaka lepším letovým časom a používaním najnovších lietadiel.

Letecký priemysel v Spojených štátoch

V USA dominujú leteckému priemyslu iba štyri veľké spoločnosti. American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines a United Airlines prevádzkujú až 80 % vnútroštátnych letov. Mnoho menších leteckých spoločností sa preto v posledných rokoch zlúčilo, aby vôbec prežili. Odvetvie zápasí s nedostatkom pilotov a rastúcimi nákladmi. Nedostatok personálu napríklad zvyšuje mzdové náklady, čo spôsobuje problémy najmä menším leteckým spoločnostiam. Zrušenie letov stoja tieto letecké spoločnosti ešte viac peňazí. Okrem toho stále viac letísk zápasí s nedostatkom gatov na letisku. Väčšina gatov na veľkých letiskách je už obsadená „veľkou štvorkou“, čo menším leteckým spoločnostiam sťažuje možnosť konkurovať im.

Veľká štvorka z USA je často ziskovejšia ako ostatné letecké spoločnosti. Fúzie, akvizície a medzinárodná spolupráca priniesli týmto spoločnostiam obrovské úspory. Tieto spoločnosti prevádzkujú oveľa viac letov ako ich konkurenti. Prevádzkujú aj mnoho ziskových diaľkových letov. Veľký počet vnútroštátnych letov je však aj zaujímavým zdrojom príjmov. Okrem toho sú americké letecké spoločnosti v ťažkých dobách oveľa rýchlejšie a štedrejšie podporované americkou vládou. Počas koronavírovej krízy dostalo niekoľko amerických leteckých spoločností miliardovú podporu.

Vysoká cena ropy je pre letectvo výzvou

Letecká doprava sa ešte ani nevrátila na úroveň z obdobia pred koronavírusom a už sa v tomto odvetví objavujú nové problémy. Cena ropy sa kvôli jej nedostatku a vojne na Ukrajine vyšplhala na najvyššiu úroveň od roku 2014. Náklady na pohonné hmoty obvykle tvoria približne 30-40 % prevádzkových nákladov. Letecké spoločnosti sa preto stretávajú s vyššími nákladmi na pohonné hmoty a sú nútené ich prenášať na zákazníkov. Niektoré spoločnosti už v reakcii na vysokú cenu ropy zvýšili ceny leteniek o desiatky percent. Vzhľadom na to, že sa ľudia po dlhom lockdowne tešia na dovolenku, vyššie ceny zatiaľ nebránia v rezervácii leteniek.

Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA) očakáva, že väčšina leteckých spoločností ukončí rok so stratou. Je zarážajúce, že spoločnosti United Airlines, American Airlines a Delta Air Lines sa proti vyšším cenám ropy nijako nepoistili. Delta síce vlastní ropnú rafinériu, ale aj tak sa bude musieť vysporiadať s vyššími nákladmi na pohonné hmoty. Pri štvrťročných údajoch v apríli však veľká štvorka prezentovala pozitívny výhľad. Vzhľadom na obrovský dopyt očakávajú, že tento rok budú opäť ziskové.

Niektoré európske spoločnosti, ako napríklad Air France KLM, sa čiastočne kryli. Francúzsko-holandská letecká spoločnosť bude v druhom štvrťroku platiť maximálne 90 USD za barel. IAG, Cathay Pacific, Lufthansa a Easyjet sa tiež (čiastočne) zaistili zaisťovacími zmluvami. Napriek tomu sa zdá, že ziskovosť pre mnoho európskych leteckých spoločností nie je v tomto roku dosiahnuteľná.

Letecké akcie sú vysoko cyklické

Akcie leteckej dopravy možno považovať za vysoko cyklický sektor. U cyklických spoločností pozorujeme prudké výkyvy obratu a zisku, ktoré sú silne závislé od hospodárskeho cyklu. Cyklické akcie môžu v ťažkých dobách dramaticky klesať, takže najmä načasovanie je pre ziskovú investíciu kľúčové. Ľudia majú tendenciu lietať viac, keď sa ekonomike darí, av dobe poklesu im na dovolenku zostáva menej peňazí. Koronavírus ukázal, ako ťažko je toto odvetvie zasiahnuté v čase krízy.

Zdá sa však, že koniec pandémie korony je na dohľad. Očakáva sa, že v priebehu roku 2022 sa letecký priemysel vráti k relatívne normálnemu letovému poriadku. Po dvoch rokoch obmedzenia cestovania sa mnoho ľudí túži pozrieť niekam na dovolenku do cudzej krajiny. Navyše sa zdá, že letecké spoločnosti sú schopné zvýšiť ceny leteniek, aby kompenzovali zvýšené ceny ropy.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Najlepšie akcie leteckých spoločností v roku 2022

Loading ...
Meno spoločnosti ISIN Symbol Zatváracia cena predchádzajúceho dňa 1M
Spirit Airlines, Inc. US8485771021 SAVE 1,32 -26,53 %
Ryanair Holdings (ADR) US7835132033 RYAAY 45,02 -3,28 %
Southwest Airlines US8447411088 LUV 32,36 2,55 %
Delta Air Lines Inc. US2473617023 DAL 64,75 14,05 %
Deutsche Lufthansa AG DE0008232125 LHA 6,20 -9,51 %
American Airlines Group Inc. US02376R1023 AAL 14,33 10,47 %

Akcie American Airlines: Svetový líder medzi leteckými spoločnosťami

American Airlines (ISIN: US02376R1023 – Symbol: AAL – Mena: USD) je jednou z najväčších leteckých spoločností na svete so sídlom vo Fort Worth v Texase, ktorá vlastní množstvo leteckých dcérskych spoločností, vrátane American Airlines, US Airways, American Eagle, Envoy, Piedmont, PSA a American Airlines Cargo. Z hľadiska počtu cestujúcich, veľkosti flotily a počtu nalietaných míľ je American Airlines dokonca najväčšou medzinárodnou leteckou spoločnosťou.

V roku 2019, pred vypuknutím pandémie COVID-19, mala spoločnosť tržby vo výške takmer 46 miliárd USD a prepravila viac ako 215 miliónov cestujúcich. Denne spoločnosť realizovala až 6700 letov. American Airlines lieta približne do 350 destinácií vo viac ako 50 krajinách. Akcie American Airlines sú súčasťou indexu S&P 500.

Cenový graf akcie AAL
Týždenný graf akcie AAL od septembra 2016 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (24. 5. 2022)

Rovnako ako všetky letecké spoločnosti utrpela aj American Airlines v dôsledku COVID-19 vážne straty. Obrat American Airlines sa v roku 2020 prepadol zo 46 miliárd USD na 17,3 miliardy USD. Pritom bola zaznamenaná hrozivá strata na akciu -18,36 USD. V roku 2019 predstavoval zisk na akciu ešte 3,80 USD. Za uplynulý rok 2021 bol vykázaný nárast tržieb o +73 % na 29,9 miliardy USD a strata na akciu -8,38 USD. Očakávania analytikov sa však zjavne nenaplnili.

Analytici na rok 2023 očakávajú tržby 48,3 miliardy USD

V tomto roku sa očakáva, že obrat opäť dosiahne takmer predkrízovú úroveň okolo hodnoty 42,8 miliardy USD (+43 %). Očakávaný zisk je však stále v záporných číslach na úrovni -2,77 USD. Pre nadchádzajúci rok 2023 je konsenzus analytikov 48,3 miliardy USD v tržbách (+13 %) a zisk 1,83 USD na akciu.

Čo sa týka využitia kapacity letísk, USA sú ďaleko pred Európou. Podľa štatistík sa teraz dosiahlo približne 87 % predkrízovej úrovne. Navyše nákladná doprava od začiatku pandémie COVID-19 zaznamenala celosvetovo silný rast. Ak sa spoločnosti v budúcom roku podarí dosiahnuť predkrízovú úroveň tržieb aj zisku, potom by cena akcie mohla významne vzrásť. Musíme však zdôrazniť, že letecký priemysel je veľmi špecifické odvetvie a riziká sú vysoké. V súčasnej dobe je veľkým problémom najmä riziko rastúcich cien leteckého paliva.

Akcie Ryanair: Írska nízkonákladová letecká spoločnosť s vedúcim postavením na európskom trhu

Akcie sa obchodujú na niekoľkých miestach v Európe, vrátane Írska (RYA) a Nemecka (RY4C). Z hľadiska obchodovateľnosti a likvidity je vhodnou alternatívou kotácie v USA (RYAAY). Ryanair je írska letecká spoločnosť so sídlom v Dubline. Býva považovaná za priekopníka medzi nízkonákladovými leteckými spoločnosťami v Európe. Počas niekoľkých rokov sa stala najväčšou leteckou spoločnosťou v Európe. V roku 2019 prepravila 152 miliónov cestujúcich. V tesnom závese za ňou bola Lufthansa, ktorá v rovnakom roku prepravila 145 miliónov cestujúcich. Ryanair vlastní okrem iného aj letecké spoločnosti Lauda, ​​Buzz a Malta Air.

Spoločnosť založil v roku 1984 írsky podnikateľ Tony Ryan ako regionálnu leteckú spoločnosť s každodennými letmi medzi Írskom a Londýnom. Od roku 1993 stojí na čele spoločnosti Michael O’Leary, ktorý sa plne venuje nízkonákladovému konceptu s predajom produktov na palube lietadiel. Podobne je to aj v americkej leteckej spoločnosti Southwest Airlines. Spoločnosť neustále zlepšuje svoju logistiku. V súvislosti s dereguláciou leteckej dopravy v EÚ začala od roku 1997 expanzia spoločnosti.

Cenový graf akcie Ryanair
Týždenný graf akcie RYAAY od septembra 2016 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (24. 5. 2022)

Vo finančnom roku 2020/21, ktorý skončil v marci, dosiahla spoločnosť tržby vo výške 1,6 miliardy EUR, čo predstavuje výrazný pokles o 81 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, kedy tržby predstavovali 8,5 miliardy EUR. Začiatok prvých výluk v Európe sa však tiež presne zhodoval so začiatkom finančného roku spoločnosti Ryanair. Preto nie sú zahrnuté tržby z marcového štvrťroka, kvôli ktorým nevyzerá bilancia ostatných leteckých spoločností tak čierno. Strata bola vyčíslená na 1 miliardu EUR.

Analytici očakávajú, že v uplynulom roku 2021/22 írska letecká spoločnosť opäť dosiahla tržby vo výške 4,9 miliardy EUR, pričom strata na akciu predstavovala -0,31 EUR. V roku 2022/23, ktorý práve začal, predikujú odborníci tržby vo výške 9,6 miliardy EUR a zisk na akciu vo výške 1,12 EUR. Na nadchádzajúci rok 2023/24 analytici predpovedajú tržby vo výške 11,4 miliardy EUR a zisk na akciu 1,41 EUR na akciu.

Niet pochýb o tom, že Ryanair trpí vplyvmi pandémie COVID-19 rovnako ako ktorákoľvek iná letecká spoločnosť. Všeobecne štíhla štruktúra nákladov, výhodná logistika a vysoká flexibilita spoločnosti Ryanair jej však môžu poskytnúť výhody, ktoré v dlhodobom horizonte upevní jej vedúce konkurenčné postavenie v Európe. Ryanair tak môže byť zaujímavou investičnou príležitosťou pre tých, ktorí špekulujú na dlhodobejšie oživenie európskej leteckej dopravy.

Akcie Delta Air Lines: Druhá najväčšia letecká spoločnosť na svete

Delta Air Lines (ISIN: US2473617023 – Symbol: DAL – Mena: USD) je americká letecká spoločnosť so sídlom v Atlante. Po American Airlines sa podľa počtu lietadiel jedná o druhú najväčšiu leteckú spoločnosť na svete. Avšak z hľadiska trhovej hodnoty má Delta Air Lines takmer dvakrát väčšiu hodnotu ako American Arilines. Tieto dve spoločnosti a United Airlines patria medzi jediné tri tradičné pravidelné letecké spoločnosti v USA. Spoločnosť Delta Air Lines bola založená v roku 1925 a prevádzku začala o štyri roky neskôr. Pred koronavírusovou krízou ponúkala približne 5 400 letov denne do 525 destinácií v 52 krajinách. Akcie Delta Air Lines je tiež súčasťou indexu S&P 500.

Cenový graf akcie Delta Airlines
Týždenný graf akcie DAL od septembra 2016 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (24. 5. 2022)

Obrat v roku 2022 by podľa analytikov mal byť 43,4 miliardy USD

V údajoch spoločnosti Delta sa samozrejme výrazne odráža aj koronavírusová kríza. V predchádzajúcom roku sa príjmy v roku 2020 prepadli zo 47 miliárd USD na 17 miliárd USD. Zisk na akciu klesol zo 7,32 USD na -10,76 USD. Situácia sa však opäť zlepšuje. V roku 2021 bola pri tržbách 29,9 miliardy USD (+76 %) vykázaná strata na akciu vo výške -4,08 USD. Analytici očakávajú, že v súčasnom finančnom roku 2022 dosiahnu tržby 43,4 miliardy USD (+45 %) av nadchádzajúcom roku 2023 opäť 49 miliárd USD. Zisk na akciu môže byť tento rok opäť kladný, a to vo výške +1,47 USD. Podľa analytikov by mala spoločnosť v budúcom roku opäť vykázať zdravý zisk na akciu vo výške 5,44 USD.

Stále však samozrejme existuje množstvo neistôt a potenciálnych prekážok, ktoré by mohli investorom skomplikovať život. Predovšetkým vysoké ceny pohonných hmôt. Akcie Delta Air Lines tak môžu byť zaujímavou, ale napriek tomu veľmi špekulatívnou investíciou do leteckého sektora. Investori by tak mali zvážiť všetky možné riziká a úmerne tomu upraviť veľkosť svojej prípadnej pozície.

Obchodovanie s akciami leteckých spoločností prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Ďalšie použité zdroje:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beste luchtvaartaandelen voor 2022. LYNX [online]. Vydáno 8. 4. 2022 [cit. 24. 5. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beste-luchtvaart-aandelen/

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.


Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.